İYİ Parti ‘asgari ücret’ önerisini açıkladı

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “9 bin 600 düzeyinde bir asgari ücretin vatandaşlarımıza verilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İYİ Parti ‘asgari ücret’ önerisini açıkladı

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, 2023 yılında asgari ücrete yapılacak zamla ilgili “İYİ Parti olarak 9 bin 600 düzeyinde bir asgari ücretin vatandaşlarımıza verilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Zorlu, Suriye ile yapacakları görüşmelerle ilgili de Dışişleri Bakanlığı’na yarın resmi bir yazı göndereceklerini söyledi.

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Zorlu şunları söyledi:

“ASGARİ ÜCRET 9 BİN 600 LİRA OLMALI”

“Bugün enflasyon rakamları açıklandı. Asgari ücretin de ne olacağı sorusu hepimizin malumu. Ekonomi kurmaylarımız bugün Başkanlık Divanı toplantımızda İYİ Parti’nin asgari ücret konusunda görüşlerini getirdiler, genel başkanlığımızca değerlendirildi.

Biz asgari ücretin önümüzdeki ocak ayı itibariyle yapılması muhtemel zam çerçevesinde en az 9 bin 200 TL olması gerektiğini, kendi önerimiz ise İYİ Parti olarak 9 bin 600 düzeyinde bir asgari ücretin vatandaşlarımıza verilmesi gerektiğine inanıyoruz. İşverenlerimizin de bu yükün altında kendilerini rahat hissedebilmeleri adına vergi boyutuyla da devletin desteğinin sürmesi gerektiğine inanıyoruz.”

BİR YIKIM SÜRECI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Enflasyon konusunda baz etkisi sezonu açıldı. Biz bunu sık sık dile getiriyoruz, bugün açıklanan rakamda başlayan bir illüzyonun ilk halkası. Seçim yaklaşırken milletimize sunulmak istenen baz etkisi senaryosunu başladığına ifade edebilirim. Oysa elimizde çok önemli bir rakam var. 1 Aralık 2022’de TÜFE 21.31; 5 Aralık 2022’de baz etkisiyle düşmüş olmasına rağmen 84,04 puan. Vatandaşlarımızın şunu iyi bilmesini çok istiyoruz: bu açıklanan rakamda fiyatların gerilemesi anlamına gelmiyor, baz etkisi olsa fiyat artışlarında bir yavaşlama eğiliminden söz edebiliriz. Bugün geldiğimiz hayat pahalılığı, hakikaten Cumhuriyet tarihimizin en önemli krizlerinden bir tanesidir. Bu fiyat artışlarına neler sebep oluyor dersek, daha uzağa gitmeye gerek yok. Ekim ayında başlatılan, yeni ekonomi modeli altında milletimize sunulan o yanlış projenin bir yıkım süreci ile karşı karşıyayız.

“YARIN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZA RESMİ YAZIMIZI ULAŞTIRMIŞ OLACAĞIZ”

Önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağız. İYİ Parti’nin ‘Enflasyonla Mücadele Programı’ hazırdır. Sayın Genel Başkanımıza sunuldu, önümüzdeki günlerde ekonomi kurmaylarımız milletimizin karşısına geçecek ve ekonomi gerçekten nasıl düzelteceğimizi sizlerle paylaşacağız.

Bugün Başkanlık Divanımızda üçüncü bir konu; Suriye ile görüşme yapma isteğimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Bir aksilik olmazsa, yarın Dışişleri Bakanlığımıza bu konudaki resmi yazımızı ulaştırmış olacağız. Bu yazı, altını çizerek ifade etmek istiyorum. Biz bazı meseleleri partiler üstü irdelemeye çalışıyoruz. Terör meselesi gibi, sığınmacı meselesi gibi, güvenlik kaygılarımız başta olmak üzere. Bir başka parti gibi devleti kendimizle özdeşleştirmek gibi bir yanlış zihniyetin içinde değiliz. Devletimizi, bütün milletimizin, siyasi partilerimizin devleti olarak görüyoruz. Bu üst bakış açımızla, Suriye’de bu görüşmeleri yaparken neyi çözmeyi çalışmak istediğimizi devletimizin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığımızı bilgilendirmek ve eş güdüm içerisinde bu görüşmeleri yapabileceğimizi bu resmi yazımızda ortaya koymuş olacağız. Bir süre Bakanlığımızın cevabını bekleyeceğiz ve duruma göre hareket planımız olduğunu paylaşmak istiyoruz.”

“BİZ FARKLI PARTİLERİZ, İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE BİR REKABETİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Zorlu, bir gazetecinin CHP’nin açıkladığı İkinci Yüzyıl Programı ve Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarıyla ilgili sorularına şu yanıtı verdi:
“Bu CHP’nin karar ve idaresi, kendi politikaları çerçevesinde milletimizle paylaştıkları bir fotoğraf. Altılı Masa’nın ortak vizyon belgesi ortaya koyduğu ortak değerlendirmeler şüphesiz büyük bir hassasiyet bizim için. Biz bir yandan baktığımızda farklı partileriz, iş birliği içerisinde bir rekabeti sürdürüyoruz. Dolayısıyla da bu değerlendirmeyi milletimizin takdirine sunmak isteriz.
Milletimiz 13’üncü Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını merak ediyor. Sayın Genel Başkanımız, partilerimizin yetkili kurulları hassasiyetle süreci takip ediyor. En önemlisi milletimizin bu konudaki talep ve arzularını kesinlikle partimizin kurumsal görüşleri içerisinde en önemli yeri oturtacağımızı bilmesini istiyoruz ama henüz adaylık konusunda Altılı Masa’da bir değerlendirme yapılmış değil. İsimler üzerinden bir tartışma oluşmuş değil. Dolayısıyla yakın bir gelecekte bunun başlayabileceği kanaatindeyiz. O gün geldiğinde biz de yetkili kurullarımızı toplayarak bu konudaki kararımızı gerek muhataplarımızla gerek milletimizle paylaşmış olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER