Karadeniz İhracatçilar Birliği’nden Ulusal Fındık Konseyi’ne Destek

Karadeniz İhracatçilar Birliği’nden Ulusal Fındık Konseyi’ne Destek

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık tüketiminin iç ve dış piyasada düşeceğini öngördüklerini ve buna bağlı olarak fındık fiyatının şekilleneceğini söyledi.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sevinç, her üründe olduğu gibi fındıkta da piyasa fiyatının arz ve talebe göre belirlendiğini, bugünkü oluşan fiyatların da bunun bir sonucu olduğunu kaydetti. Sevinç yaptığı açıklamada “Piyasada her zaman fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Yaşanan zirai don sonucu fındık mahsulü rekoltesi düşünce fiyatlarda bugünkü seviyelere yükselmiştir. Fındık bir endüstri ürünüdür. Fiyatların bu şekilde oluşmasını endüstri demek ki böyle uygun görüyor. Arz ve talep şartlarını kimse durduramaz. Şu aşamada da ihracatın ne olacağını net olarak bilemeyiz. Fakat öngörümüz ihracatın düşeceği gibi iç tüketiminin de azalacağı yönündedir.İç tüketiminin ve ihracatın düşmesi piyasayı nasıl şekillendirir bunu da göreceğiz. Kesinlikle fındık fiyatı düşecektir veya yükselecektir ifadesi kullanmak istemiyorum. Sadece şartların tespitini ortaya koyuyorum” dedi.
Ulusal Fındık Konseyi’nin, Ziraat Odaları’na yönelik eleştirilerine de destek veren KFMİB Başkanı Sevinç “UFK Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün, Ziraat Odalarına yönelik eleştirilerini destekliyorum. Çünkü Ziraat Odalarının fındık fiyatını speküle etme gibi bir görevi yoktur. Ziraat Odalarının üreticilere yönelik başka katkıları bulunmalıdır. Fındığın, verim artırma, cinsi ile ilgili bir çok yönden ele alınacak çalışmaları yapılması gerekirken fındık fiyatını speküle etme gibi bir görev üstlendikleri görülüyor” diye konuştu.