Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Sahiplerine Faizsiz Kredi

Aydın-Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve 2015 yılında kullandırılacak kredilere...

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Sahiplerine Faizsiz Kredi
Aydın-Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve 2015 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirim oranının yüzde 50 olarak belirlendiğini açıkladı.
Her zaman olduğu gibi esnaf ve sanatkarın kredileri amacına uygun kullanmasını tavsiye eden Aydın-Muğla illeri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle Türkiye Halk Bankası kaynaklarından 2015 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen 13 Ocak 2015 tarih ve 2015/7183 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 21 Ocak 2015 tarih ve 29243 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Kararnameye göre kooperatifler kefaletiyle kullandırılan kredilere uygulanan faiz indirim oranında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini kaydeden başkan Necip Saraç, “Önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2015 yılına devreden krediler ile 2015 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirimi yine yüzde 50 olarak belirlenmiştir” dedi.
“ZANAATKARLARA SIFIR FAİZLİ KREDİ”
‘TESKOMB Yeni Türkiye Buluşması’ toplantısında Başbakan’ın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 9. Maddesinde belirtilen unutulmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine sıfır faizli kredi verileceğini belirten Aydın-Muğla İlleri Esnaf ve Sanatkarla Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, “Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında; El dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık v e bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen kollarda faaliyet gösteren ve ‘Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ sahibi esnaf ve sanatkarlar faizsiz kredi alabilecekler. Bunun yanında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara da faizsiz kredi desteği sağlanacaktır. Ancak bunların son bir yıl içinde KOSGEB almadığına dair Bankaca yazı istenecektir” dedi.
Başkan Saraç ayrıca, geçen yıla göre kooperatifler ayrılan paralarda yüzde 45 oranında artış bulunduğunu söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327