Kozluk’ta Yüz Yıllık Kültürel Ziyaret

Batman’ın Kozluk ilçesi Geçitaltı köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Rasnabuğ ziyaretine, bu yıl çevre il ve ilçelerden gelen yoğun katılım oldu.Yaklaşık yüzyıldır her yıl geleneksel olarak kutlanan Rasnabuğ diye adlandırılan...

Kozluk’ta Yüz Yıllık Kültürel Ziyaret
Batman’ın Kozluk ilçesi Geçitaltı köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Rasnabuğ ziyaretine, bu yıl çevre il ve ilçelerden gelen yoğun katılım oldu.
Yaklaşık yüzyıldır her yıl geleneksel olarak kutlanan Rasnabuğ diye adlandırılan ziyarette köylüler, adaklar adayıp gelen misafirlere ikram ediyor. Ziyarete gelen misafirler suyun aktığı çeşmesinin başında su içip, geleneklerini sürdürüyor. Rasnabuğ ziyareti sayesinde köylüler, her yıl uzak diyarlardaki dost, akrabaların da köylerini ziyaret ettiklerini ve bu sayede sosyal bağların da güçlendirdiğini söylüyor.
Sadece Arapların yaşadığı Geçitaltı köyü sakinlerinden Abdulaziz Su, yüz yıla aşkındır bu ziyaretin gerçekleştiğini ifade ederek, “Bu ziyaret dedelerimizden önce de kutlanıyordu. Yani yüzyıldan fazla bu ziyaret devam etmektedir. Bu ziyareti yapmadığımızda Rasnabuğ çeşmesi kuruyor ve susuz kalıyoruz. Kutlama ve adak vakti geçip de adak kesilmediğinde çeşmemiz kuruyor ya da su bulanık akıyordu. Böylece köy susuz kalıyordu. Tabii biz bu ziyareti Allah’a teşekkür babında adaklar adıyoruz. Bütün köy bu sudan nemalanıyor. Bu çeşme olmasa bizim başka suyumuzda yok. Çevre köylerde bu sudan faydalanıyor, Bu çeşmeyi hem tarla sulamada hem de içmede kullanmaktayız” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER