’laleli Fashıon Shoppıng Festivali’ 3. Kez Kapılarını Açıyor

İstanbul’un en eski hazır giyim ve alışveriş merkezlerinden olan Laleli, 8-14 Eylül 2014 tarihlerinde ’Laleli Fashion Shopping Festivali’ne 3. kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.Laleli Sanayici ve İş adamları Derneği’nin (LASİAD)...

’laleli Fashıon Shoppıng Festivali’ 3. Kez Kapılarını Açıyor
İstanbul’un en eski hazır giyim ve alışveriş merkezlerinden olan Laleli, 8-14 Eylül 2014 tarihlerinde ’Laleli Fashion Shopping Festivali’ne 3. kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Laleli Sanayici ve İş adamları Derneği’nin (LASİAD) ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile koordineli olarak gerçekleştirilecek olan “Laleli Alışveriş Festivali” 3. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ağırlıklı olarak yabancı müşterilere hitap eden festival, mağaza ziyaretleri ve ikili görüşmelerin yanında farklı defileler ve aktivitelerle de alışverişi eğlenceli hale getirecek.
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Laleli Alışveriş Festivali, Türkiye’de fuar organizasyonları dışında yapılan tek ticari organizasyon olması sebebiyle de bir ilk olma özelliği taşıyor. 7 bin işletmenin olduğu Laleli’den dünya pazarında 56 ülkeye ihracat yapılıyor.
Türkiye’nin dış ticaret hacminin arttırılması ve ülkeye direkt döviz girdisi sağlanması yönünden önemli bir yere sahip olan Laleli, düzenleyeceği ‘Fashion Shopping Festival’inde bu yıl mevcut pazarların yanı sıra Afrika ülkelerinden de heyetleri ağırlayacak.
27 ÜLKE KATILIYOR
Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Özbekistan, Libya, Cezayir, Angola, Zambiya, Mali, Fas, Etiyopya, Tanzanya, Tunus, Sudan, Nijerya, İran, Senegal, Brezilya, Pakistan, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Lübnan ve Gana olmak üzere toplam 27 ülkeden, asgari 5 kişiden oluşacak alım heyetlerinin davet edildiği festival, Ekonomi Bakanlığı ve İTO’nun da desteğiyle tasarımlar, mağaza ziyaretleri ve ünlü mankenlerin katılacağı defile ve aktivitelere de ev sahipliği yapacak.
Tekstil, deri ve aksesuarları, konfeksiyon, moda ve turizm sektörlerinin Laleli piyasasındaki temsilcisi olan LASİAD’ın Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, Laleli’deki işletmelerin neredeyse tamamının satışlarını yurtdışına yaptığına ve ülke olarak 2023 yılı için belirlenmiş olan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine dikkat çekti. Eyyüpkoca, “Geçtiğimiz yıl ülke olarak toplam 151,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu şu anlama geliyor. İhracat yapan her bir fert 10 yıl sonrasında şimdikinden yaklaşık 3 kat fazla efor sarf edecek, yurtdışı satışlarsa en az üçe katlanacak. Dünya ölçeğinde gelişmiş ülkeler arasında yer almak istiyorsak buna mecburuz” diyerek tekstil/moda ve konfeksiyon sektörünü festivale destek vermeye çağırdı.
2023 YILI HEDEFİ İHRACATIN YÜZDE 5’İ
LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, “2023 yılında Laleli ülke ihracatının yüzde 5’ini yani 25 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bugünün koşullarında yaptığımız tüm çalışmalar, proje ve faaliyetler bu yönde ilerlemektedir. Özellikle festival ile paralel yürüttüğümüz alım heyeti programımız bizlere gelecek adına önemli sinyaller verecek, bölge firmalarımızın bakış açısını farklı kulvarlara yöneltecektir. Bu anlamda festival Laleli’nin tanıtımı ve farklı coğrafyadan gelen misafirlere sunumu yönünden muhteşem bir kombinasyon sunmaktadır” dedi.
Eyyüpkoca, “Bu festival, ülkemizin 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolarlık rakama ulaşması adına Laleli olarak üstlenmeyi planladığımız yüzde 5’lik oran olan 25 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için bizlere büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle 27 ülkeden getirmekte olduğumuz alım heyetleri, yeni pazarlara açılmamız ve ekonomik gücümüzü pekiştirmemiz yönünden bizleri domine etmektedir. Bu amaçla bu yıl ilkini organize ettiğimiz “be to be” çalışmaları bölge firmalarımızın vizyonunu geliştirecek, yüzünü yıllardır dışa dönmüş olan Laleli’nin ticari potansiyelini fazlasıyla yükseltecektir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER