Milletvekilleri Ve Belediye Başkanları Zafer Bayramı’nı Kutladı

Milletvekilleri Ve Belediye Başkanları Zafer Bayramı’nı Kutladı

Mersin milletvekilleri ve belediye başkanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayarak, halkın bayramını kutladılar.
AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, mesajında 30 Ağustos zaferinin Türk milletinin gurur günü olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin, vatanı ve milletiyle sonsuza kadar hür ve bağımsız kalacağının 30 Ağustos zaferi ile tescillendiğini vurgulayan Uzun, “Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlatılan Büyük Taarruz’la 30 Ağustos’ta büyük zafer kazanılmış ve 9 Eylül’de de cennet vatanımız düşmandan tamamen temizlenmiştir. Böylelikle milletimiz ve ordumuz, içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen, tarihe altın harflerle işlenen büyük bir destan yazmıştır. Bağımsız yaşama kararlılığımızı ve vatan sevgimizi tüm dünyaya en güçlü şekilde ilan eden 30 Ağustos zaferiyle vatan topraklarımız kurtarılmıştır” dedi.
Türk toprakları üzerinde kötü emelleri olanların, Türk milletinin, şanlı bir geçmişin torunları olduğunu akıllarından çıkarmamaları gerektiğini kaydeden Uzun, “Şunu iyi bilinsinler ki, vatan sevgimiz ve bağımsızlık inancımız aynı ruhla ve aynı şuurla devam etmektedir. Şunu da unutmasınlar ki, Türkiye Cumhuriyeti vatanı ve milletiyle sonsuza kadar hür ve bağımsız kalacaktır” ifadelerini kullandı.
AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt da 30 Ağustos zaferi ile Türk milleti inancının zafere dönüştüğünü ifade etti. Bozkurt, “Dünyada eşi benzeri olmayan bir ulusal kahramanlık destanı, bu vatanın ve Cumhuriyet ile taçlanarak yükselen çağdaş Türk devletinin temel taşı olmuştur” ifadelerini kullandı.
Mesajında, “30 Ağustos, ulusumuzun yokluklar içinde, büyük fedakarlıklarla verdiği tam bağımsızlık mücadelesini zaferle ve Cumhuriyetle taçlandırdığı tarihimizin altın sayfalarından biridir” diyen CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise haksızlıklara ve tüm olumsuzluklara rağmen işgale boyun eğmeyenlerin, Mustafa Kemal’in önderliğinde tam bağımsızlık için ayağa kalktıklarını ve büyük zaferi kazandıklarını vurguladı. Seçer, şunları kaydetti: “Kazanılan bu zafer, sadece ülkemizin değil, tüm mazlum milletlerin özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onurlu yaşama dönük kararlılığına yönelişinin de bir diğer adıdır. 30 Ağustos zaferi de göstermiştir ki küllerinden doğan ulus, zalimlere asla boyun eğmeyecek, sonsuza dek bağımsız ve bir arada yaşayacaktır.”
Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da Türk milletinin tarihte eşi görülmemiş bir mücadele sergilediği Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran 30 Ağustos Zaferi’nin yıldönümünü kutlamanın büyük heyecanı ve gururunu yaşadıklarını belirterek, “Türk milleti için Ağustos ayı, kahramanlık ve zafer ayıdır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığında kazanılan bu zaferle Türk Ulusu’nun hürriyetinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinin kanıtı olarak şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış ve vatan topraklarına olan sevgisi tüm dünyaya ilan edilmiştir. Büyük savaşlar sonrasında kazandığımız vatan topraklarını ve devletimizi korumak, sonsuza kadar yaşatmak hepimizin görevidir. Türkiye Cumhuriyeti, vatanı ve milletiyle sonsuza kadar hür ve bağımsız kalacaktır” dedi.
30 Ağustos zaferinin, Türk ulusunun Mustafa Kemal önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesinde, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olduğunun altını çizen merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ise mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milletimizin kadını ve erkeğiyle bir bütün olarak ortaya koyduğu var olma iradesi, kahraman Mehmetçiğin cesaret ve fedakarlığı, 30 Ağustos 1922’de büyük zafere ulaştırmıştır. Bu zafer, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun en önemli aşamalarındandır. Bu zaferle sadece vatan toprakları düşmandan kurtarılmamış, ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlüğü tüm dünyaya duyurulmuştur.”
Merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu da ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ ve ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ dolayısıyla ortak bir mesaj yayınladı. Ortadoğu başta olmak üzere, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaşların, zulüm, ölüm, acı ve sürgünlerin sona ermesini dileyen Eş Başkanlar, insanlığın her zamankinden daha çok barışa, kardeşliğe ve huzura ihtiyaç duyduğunu ifade ettiler.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutlayan Eş Başkanlar, şunları kaydettiler: “Anadolu’da yaşayan tüm mazlum halklarımızın emperyalist güçlere karşı ortak direnişi, azim ve kararlılığıyla kazanılan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92’nci yıldönümü kutlu olsun. Emperyalist ülkelere ders, mazlum halkların özgürlük mücadelesine örnek olan bu zafer, tüm yoksulluklara ve imkansızlıklara rağmen işgale ve yok oluşa baş eğemeyen Anadolu’nun kadim halklarının, özgürlük adına kazandığı ortak zaferidir.”
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da yayınladığı mesajda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan ve Türk Milleti’nin büyük sıkıntılar ve yokluklar içinde verdiği var olma mücadelesinin zaferle taçlandırılmasının simgesi olduğunu belirterek, “30 Ağustos, ülke topraklarının, işgal kuvvetlerine bırakılmayacağının açık bir ifadesidir. Bu büyük destana, birlik ve beraberliğimize her zaman sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü ve bekası için yorulmadan çalışarak, Ulu Önderin ilke ve değerlerinden aldığımız güçle uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdürerek ve ülkemizi dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi yaparak bu vatanı bize armağan edenlere layık olacağız” dedi.