Muş’ta Tkdk Projeleri İmzalandi

Muş’ta Tkdk Projeleri İmzalandi

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, geçtiğimiz hafta Varto ilçesinde meydana gelen yol kesme eylemine dikkat çekerek, bu tür olayların yatırımcıları ürküttüğünü söyledi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hibe desteği verilecek projeler için imza töreni düzenlendi. Valilik makamında düzenlenen imza töreninde konuşan TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, kurum olarak 2014 yılında başvuruları yapılan projeler arasında 12’si ile sözleşme imzalanacağını belirtti. İmzalanacak projeler hakkında da bilgi veren Turan; "Bu yatırımlar, merkez ilçemizde biri soğuk hava deposu ve 4’ü hayvancılık işletmesi olmak üzere 5, Malazgirt ilçemizde 4 hayvancılık işletmesi, Varto ilçemizde 1 restoran ve 1 hayvancılık işletmesi olmak üzere 2, Korkut ilçemizde ise 1 hayvancılık yatırımı hayat bulacak. Bu işletmelere il koordinatörlüğümüz 16 milyon TL hibe ödemesi yapacak" dedi.
Vali Vedat Büyükersoy ise, Muş’ta girişimci ruha sahip olan ama Muş’a yatırım yapmayan işadamlarının olduğunu söyledi. Konuşmasında Varto’daki yol kesme eylemlerine de dikkat çeken Büyükersoy; "Muş’ta neden yatırım yapılmadığını da değerlendirmek lazım. Sizler burada yatırım yapmaya karar verdiniz ve devletin de sağlamış olduğu ekonomik imkanlardan da istifade ediyorsunuz. Bu da bir ayrıcalıktır. Ama insanoğlu, önce güvenlik ve huzur arar. 4-5 gün önce Varto ilçemizde bir yol kesme hadisesi oldu. Bu yol kesme hadisesinden sonra maalesef ilçe merkezinde çok daha vahim, kutsal mekanlara saldırı oldu. İnşallah tekerrür etmez. Kur’an kursuna saldırı oldu, müftü efendinin evine saldırı oldu. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Bu tür saldırıların olduğu, güven konusunda endişelerin olduğu yere insanlar yatırım yapmak için gelmezler. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak destek verdiğimiz projeler var. O projelerden hem de çok güzel destek vermek için davet ettiğimiz, çağırdığımız bir işletmeci maalesef Varto’daki olaylardan sonra ’yatırım yapmaktan vazgeçtim’ dedi. Biz onu ikna etmeye çalıştık, durumun lokal ve geçici olduğunu söyledik. İşletme kuracak olan bu şahıs tüm çabalarımıza rağmen ikna olmadı. İnsanımızın işe, aşa ihtiyacı var ama işin ve aşın olması için huzur, güven çok önemli. Güvene ve huzura, özellikle Demokratik Çözüm, Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’ne saldıranları kınıyoruz. İnanıyoruz ki halkımızın büyük bir kısmı da bunlara iç dünyalarında tepki gösteriyor. Keşke bu tür çirkin hadiseler olmasa ve hepimiz işe ve aşa odaklansak. Biz yine işe ve aşa odaklıyız" dedi.
Huzur ve güven için herkese görev düştüğünün altını çizen Büyükersoy, "Burada bugün yaklaşık 25 milyon TL yatırım tutarı olan ve bunun 15 milyon TL’si hibe desteği olan projelerin hayata geçirilmesi bizim ne kadar çok işe ve aşa odaklı olduğumuzun en büyük göstergesidir. Ancak işin ve aşın olması için gerekli olan teneffüs ettiğimiz güven havasını sarsmak isteyen, bozmak isteyenlere de toplum olarak, onlara hiç olmazsa yaptıklarının doğru olmadığını hepimiz ifade etmeliyiz. Çocuklarımızın terbiyesi okuldan ve diğer kurumlardan önce evlerde verilir. Her çocuk için anne-baba rol modeldir. Lütfen çocuklarımıza iyi rol model olalım. Onları şiddetten uzak, kendilerini ifade edebileceklerini, bu ülkede demokratik kanalların açık olduğunu ve açık olan demokratik kanallardan şiddete başvurmadan, kendimizi ifade edebileceğimizi ve ifade ederken de şiddetten, küfür ve hakaretten uzak birçok metodu kullanabileceğimizi onlara anlatalım. Gençlerimizi, çocuklarımızı terörün kucağından uzaklaştıralım. Bu olmadığı takdirde ilimizin dışından buraya bizim yatırımcı getirmemiz ve onlarla yatırım yapmamızın şartları zorlaşmaktadır. Bu konuda bütün vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından sözleşmeler imzalandı. Tören hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.