Muş’ta Tütün Kırımı Başladı

Muş’ta Tütün Kırımı Başladı

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Sungu beldesindeki tütün hasadını inceledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun’un da eşlik ettiği Büyükersoy, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Daha sonra tütünle ilgili Şehmus Solgun’dan bilgi alan Vali Büyükersoy, Muş’ta bin 800 ton civarında tütün hasadı beklendiğini söyledi. Muş tütününün çok kaliteli olduğunu dile getiren Büyükersoy; "Muş’un tütünü de çok kaliteli bir tütün ve özel firmalar satın alıyor. Geçmişte TEKEL’e tütün veren çiftçimiz artık TEKEL’i aramıyor. Çünkü özel firmalar üretilen ürünlerin hemen hemen tamamını alıyor ve sözleşmeye tabi tutulan rakam bile tamamlanamıyor" dedi.
Kendisinin şu ana kadar tütün ve tütün ürünleri kullanmadığını ifade eden Büyükersoy, "Hayatımda hiç tütün mamulü kullanmadım ve sigaraya karşıyım, ama sigara kullanan vatandaşlarımız var ve öyle tahmin diyorum ki burada yetiştirilen tütünler yurt dışına götürülerek orada kendi tütünleri ile karıştırıp farklı bir aroma katarak piyasaya sunuyorlar. Bizim üreticimiz kazandıktan sonra, biz buradaki tütünün de Muş için önemli olduğuna da inanıyoruz. Tütün kazancı çok zor bir iş, belki sabahın erken saatlerinden geç vakitlere kadar onu ipe dizecekler. Güneşe koyup kurutacaklar. Az önce muhtar kardeşimiz ’inşallah yağmur yağmaz, yağarsa bizim hasadımız arzu ettiğimizin dışında rengi değişeceğinden dolayı bize çok fazla getirmeyebilir’ diye ifade etti. Biz de onun duasına amin diyorum. İnşallah yağmur yağmadan tütünlerimiz kurur ve bol kazanç getirir" diye konuştu.
Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun ise, kurutulan tütünlerin kısa bir süre sonra firmalar tarafından satın alınacağını belirterek; "Tütünlerimiz kurutma esnasına gelmiş ve yaklaşık 10 ile 15 gün sonra kutulamaya geçeceğiz. Ekim ayının 15’inden sonra satışlarına başlayacağız. 460 çiftçi ile sözleşmemiz var. Bin 800 ton civarında bir hedefimiz var ve kilosunu 6 liradan sözleşme yapmışız. Bizim tütünlerimiz bu sene hem Kırgızistan’ın Talgar tütününü yapmışız, yıllar yılı yaptığımız tütünleri yapmışız. Makedonya’nın tütünlerini ve 4 değişik firma ile yaklaşık bin 800 ton sözleşmemiz var. Türk tütününün kaliteli olduğu görünüyor ve dünyada oryantel adını almış Muş’un yıllar yılı ekonomisine katkı sunmuş ürünümüz halen devam etmektedir. Çiftçimizin para kazanması için elimizden gelen uğraşları veriyoruz. Hedefimiz dünyada olan tüm sektörü ilimize getirmekle uğraşıyoruz" şeklinde konuştu.