Mut Halk Oyunları Ekibi İlgi Bekliyor

Halk Oyunları Folklor Araştırmacısı ve Hocası Süray Vural, Mersin’in Mut ilçesinde halk oyunlarının giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, bu konudaki faaliyetlerin sadece Mut Belediyesi bünyesinde yapıldığına...

Mut Halk Oyunları Ekibi İlgi Bekliyor
Halk Oyunları Folklor Araştırmacısı ve Hocası Süray Vural, Mersin’in Mut ilçesinde halk oyunlarının giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, bu konudaki faaliyetlerin sadece Mut Belediyesi bünyesinde yapıldığına dikkat çekti.
Yöreye ait onlarca çeşit oyunun olduğunu, ancak ne yazık ki toplumun duyarsız kaldığını ifade eden Vural, “İki kez Türkiye Halk Oyunları birinciliği olan ve birçok festivale konuk olarak katılan Mut Belediyesi Folklor ekibi, maalesef beklenen ilgiyi görmüyor. Yöresel giysileri ve yöreye has oyunları ile adeta göz dolduran ekibimiz, belediye bünyesinde çalışmalarına devam ediyor. Bizim temennimiz sadece kurumun değil özelde de ilgi görmesidir. Mut yöresi oyunlarının değer almasını istiyoruz. Bu tür desteklemelerde yöresel oyunlarımız daha da önem kazanacaktır. Buna inanıyoruz” dedi.
1950’li yıllarda ilk gösterisini yapan Mut Halk Oyunları ekibinin, gerek folklorik gerekse müziği ve giyimleriyle maddi ve manevi kültür ürünlerini bünyesinde topladığını kaydeden Vural, "Bu yönüyle hem söze hem kulağa hitap ettiği için yeni kuşaklara da folkloru sevimli kılan duygular oluşturuyor" diye konuştu. Mut Halk Oyunları ekibinin, yöresel giyimi ile göz kamaştırdığını ve yarışmalarda aldığı derecelerle kendini ispatladığını belirten Vural, çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Türkiye birinciliği için tekrardan hazırlandıklarını vurgulayan Vural, şunları söyledi; “Geçen 5 yıl zarfında hiçbir önem verilmeyen folklor çalışmalarımız, bu yıl tekrar başladı. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan folklor çalışmalarına ekibimizle hazırlıklarımıza ara vermeden iddialı olarak devam edeceğiz.”
Halk oyunları ekiplerinin sadece yarışmalarla sınırlı olmayıp sosyal faaliyetlerde de bulunacağını kaydeden Vural, “Bundan sonra da çalışmalarımız sadece yarışma amaçlı olmayacak. Sosyal açıdan da kendilerini ifade etmelerini, geliştirmelerini hedefliyoruz. Ekibiz, önümüzdeki günlerde yapılacak folklor yarışma ve gösterilerinde yerini alacaklar” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER