NATO zirvesine katılmayacak

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, NATO'nun Galler'de yapacağı zirveye, Afganistan'ın güvenlik ihtiyaçları konusunda Washington ile anlaşmazlıklarını öne sürerek savunma bakanını gönderme kararı aldı.

NATO zirvesine katılmayacak

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO), 4-5 Eylül'de Güney Galler'de yapacağı zirveye Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin katılmayacağını ve mevcut hükümetin Milli Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi'nin temsil edeceği bildirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin Sözcüsü Emel Feyzi, ülkenin ana kesiminde yabancı güçlerin çekilmesinden sonra, Afganistan'ın güvenlik ihtiyaçları konusunda Washington ile anlaşmazlıklar olduğunu ve nedeniyle Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin NATO zirvesine katılmayacağını söyledi.

Emel Feyzi, NATO'nun önümüzdeki hafta, üye ülke devlet ve hükümet başkanlarının katılımı ile bir zirve gerçekleştireceğine değinerek, Afganistan'da devam eden seçim sürecinin NATO zirvesinden önce sonuçlanamaması halinde, Afganistan'daki mevcut hükümet adına Milli Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi'nin katılacağnı ifade etti.

Bundan önce İngiltere Başbakanı David Cameron, Afganistan Devlet Başkanlığı'nın her iki adayı ile telefon görüşmesi yapmış ve ikisini de NATO zirvesine davet etmişti.

Öte yandan Afganistan günlük gazetelerinden Arman Milli, Hamid Karzai'nin NATO zirvesine katılmasının teknik bir sorunla karşı karşıya kaldığını, çünkü Afganistan Anayasası'nın 61. maddesine göre Hamid Karzai'nin başkanlık süresinin sona erdiğini yazdı.

Amerikan askerlerinin 2014 sonrasında Afganistan'da kalmasına olanak sağlayan İkili Güvenlik Anlaşması'nın imzalanması Afgan Halk Meclisi (Loya Jirga) tarafından onaylanıp Karzai'a sunulmuş, ancak Karzai kısa vadede anlaşmaya imza atmama kararı almış ve bunu bir sonraki cumhurbaşkanına bırakmıştı.

İngiltere'nin evsahipliğinde 4-5 Eylül'de gerçekleşecek olan zirvede, NATO bünyesindeki üye ülkeler uluslararası önemli konular dahil olmaz üzere, gelecekte Afganistan'da yapılacak olan yardımların da ele alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2014, 23:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER