Okul Mühürlemesine Stk’lardan Açıklama

Okul Mühürlemesine Stk’lardan Açıklama

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Siirt Şubesi ve Tüm Eğitim-Sen, Siirt Belediyesi’nin Botan’da meydana gelen boğulma olaylarını gerekçe göstererek Limak Holding tarafından yaptırılan eğitim kompleksini mühürlemesine tepki gösterdi.
Eğitim-Bir Sen Siirt Şubesi, Limak Holding tarafından Mart 2013 yılında 14 bin metrekare alan üzerine yapımına başlanan 80 derslikli 630 kişilik kız yurdu, bin kişilik konferans ve kapalı spor salonundan oluşan dev eğitim kompleksinin 28 Ağustos 2014 tarihinde Siirt Belediyesi tarafından ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendiğini hayretle öğrendiklerini ifade etti. Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada, "Bölgemizin temel sorunlarından olan eğitim konusundaki kördüğümün çözülmesini amaçlanmıştır. Kızlarımızın okumasını sağlayacak Kız İmam Hatip Lisesi inşaatının mühürlenmesi olayında ise bu sefer başka bir teessürün derin dalgalanmalarını yaşadık. Eğer mühürleme olayı şirketin diğer bir yatırımına yönelikse; bu yanlıştan dönülmelidir. Hesaplaşma eğitim alanının dışındaki bir konuda yapılmalıdır. Bu konuda muhatap şirket değil Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. Kaldı ki 1,5 yıldır inşaatı süren bir yapı tam da eğitim öğretim yılının başında mühürlenir mi? Siirt’te mevcut bulunan her yapının ruhsatı var mıdır? Bu ruhsatlar usulüne uygun olarak verilmiş midir? Bu soruları ve sormak istemediklerimizi lütfen vicdanlarınıza sorunuz" denildi.
Merkezi Siirt’te bulunan Tüm Eğitim-Sen Genel Başkanlığı ise, kurumların birbirleriyle olan çatışmaları ve hesaplaşmalarına konu edilmeyecek kadar hassas ve önemli bir hadise olduğunu ifade etti. Tüm Eğitim-Sen’den yapılan açıklamada, "Tüm kamuoyu tarafından bilinmelidir ki; okullar ve eğitim, bir ülkenin ve bir toplumun olmazsa olmaz kuruluşları, aynı zamanda kurumların bir birleriyle olan çatışmaları ve hesaplaşmalarına konu edilmeyecek kadar hassas ve önemli bir hadisedir. Mesele burada ilgili firma veya tepki duyulan kesimler olmaktan öte, ortalama bin 900 öğrencinin eğitim haklarının bizzat elinden alınma meselesidir. 6 insanımızın yaşam haklarının elinden alınması konusunda hazırlamakta olduğumuz proje ve çözüm önerilerimiz üzerinde yoğun çalışmalar yapıyorken, bunun intikamını hesaplaşmalara dönüştürerek başka insanların gelecekleri ile bedel ödetmeye çalışmak basit bir girişimdir. Diğer taraftan bir buçuk senedir yapımına devam edilen inşaata göz yummak ve ruhsatsız bir şekilde adeta bu gün yaşananlara davetiye çıkarırcasına vurdumduymaz davranmak tam anlamıyla sorumsuzluktur. Tüm bu uyarılarımıza rağmen öğrencilerimizin geleceğini bir hesaplaşma malzemesi olarak görmeye devam eden zihniyetlerle olan mücadelemizi bir netice alıncaya kadar kararlılıkla sürdüreceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.