Ormancılar Teyakkuzda

Ormancılar Teyakkuzda

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, teknik personel ile yaptığı toplantıda, eylül ayının orman yangınları açısından en kritik ay olduğunu söyleyerek dikkatli olunması gerektiğini belirtti, çeşitli denetimler yaptı.
Orman yangınları açısından çok kritik bir döneme girilmesi nedeniyle, söndürme ekipleri teyakkuza geçirildi. Hava sıcaklığının sürekli 30 derecenin üzerinde seyretmesi, uzun süredir yağmurun yağmaması, otların kuruması, ekinlerin biçilmesi nedeniyle ormanda kırmızı alarm verildi. Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, Çatacık ve Mihalıççık Orman İşletme Müdürlüğünde bulunan teknik personel ile bir toplantı yaparak, durumu değerlendirdi. Toplantıda, 2014 yılında 16 adet yangın çıktığına değinen Recep Ateş, eylül ayının orman yangınları açısından en kritik ay olduğunu söyledi.
Fazla yangının çıkmaması ekiplerde rehavete sebep olmamasını isteyen Bölge Müdürü Ateş, Alpu ve Mihalıççık’da konuşlu olan ilk müdahale ekiplerini de denetledi. Arozözlerde bulunması gereken teçhizatın tam olup olmadığını kontrol etti. Yangın haberi alındığında ilk müdahale ekibinin 3 dakikada hareket edip, 20 dakikada yangına müdahale etmesi gerektiğini ifade eden Recep Ateş "Orman yangınlarında ilk bir saat çok önemlidir. Bütün yangınlar küçüktür, söndüremezseniz büyür" dedi.