Özkahya: “çakır Ve Ekibinin Yarı Final Yönetmesi Tarihi Bir Başarı”

UEFA’da birinci kategoriye yükselen hakem Halis Özkahya, Dünya Kupası’nda oynanan yarı final müsabakasını Cüneyt Çakır ve ekibinin yönetmesinin tarihi bir başarı olduğunu söyledi.FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya, Tam Saha Dergisi’nin...

Özkahya: “çakır Ve Ekibinin Yarı Final Yönetmesi Tarihi Bir Başarı”
UEFA’da birinci kategoriye yükselen hakem Halis Özkahya, Dünya Kupası’nda oynanan yarı final müsabakasını Cüneyt Çakır ve ekibinin yönetmesinin tarihi bir başarı olduğunu söyledi.
FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya, Tam Saha Dergisi’nin Eylül ayı sayısına açıklamalarda bulundu. UEFA’da birinci kategoriye yükselmesini değerlendiren Özkahya, “Her hakemin hedefi en üst düzeyde Avrupa’da görev üstlenmek, Şampiyonlar Ligi ya da Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi organizasyonlarda görev almaktır. Bunun için son bir adım kaldı. Şu anda birinci kategoride bulunmaktayım. İnşallah önümüzdeki dönemde çalışmalara devam ederek bir üst ve son kategori olan Elit Kategori’ye geçme hedefim var. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecek. Merkez Hakem Kurulumuzun ve UEFA eğitimcimizin katkılarıyla çalışmalarımızı sürdürerek hakem arkadaşlarımızla birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Diğer hakem arkadaşlarımla aynı kategorideyiz. İnşallah el ele, yürek yüreğe daha güzel günlerin bizi beklediğini düşünüyorum” dedi.
“DÜNYA KUPASINDA HAKEM PERFORMANSLARI İSTENEN DÜZEYDE DEĞİLDİ”
Özkahya, Dünya Kupası gibi büyük turnuvalarda çeşitli hatalar olabildiğini belirterek, “Tahmin ediyorum ki hakemlerden istenen performans beklenilen düzeyde değildi. Maalesef, futbolun içinde bu hata olayı var. Keşke oradaki meslektaşlarımız bu hataları yapmasaydı. Biz de yapılan bu hakem hatalarını izlediğimiz zaman üzülüyoruz. Umarız hakem hatalarının en aza indirgendiği, heyecan dozunun daha yüksek olduğu maçlar izleriz. Çünkü seyirci, taraftar ve oyuncular güzel futbol, pozitif futbol ve en az hatayla yönetilen maçlar bekliyor. Biz de üzerimize düşen her şeyi yapmakta gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
“TARİHİ BİR BAŞARIDIR”
Cüneyt Çakır ve yardımcılarının Dünya Kupası’nda görev yapmaları ile ilgili olarak Özkahya, “Tabii ki bu tarihi bir başarıdır. Dünyanın en büyük organizasyonunda Türk hakem ekibinin görev alması bizim için gerçekten gurur vericiydi. Hakemliği bir tarafa bırakıyorum, en başta Türk olarak orada ülkemizi temsil etmek gurur verici. Meslektaşımız olduğu için onları orada izlemek daha büyük keyif ve gurur verici bir olaydı. İşin daha da güzel tarafı, bu düzeydeki müsabakaları çok başarılı bir şekilde yönetmeleri bize ekstra bir mutluluk kattı. Biz Cüneyt Çakır’ın finali yönetmesini bekliyorduk ama yarı finalde görev almanın da gurur verici olduğunu düşünüyorum. Yarı final maçını izlerken her dakikasında tüylerim diken diken oldu” şeklinde konuştu.
“ŞİDDET VE GERGİNLİK ORTAMI FUTBOLA ÖZGÜ DEĞİL”
Şiddet ve gerginlik ortamının sadece futbola özgü olmadığını ifade eden Özkahya, “Ne yazık ki bizim ülkemize has bir olay. Kendi ahlaki yapımızın futbola yansıması gibi düşünüyorum. Bir beden eğitimi öğretmeni olarak, spor ahlakı konusunda özellikle yetişen genç neslimiz için neler yapabiliriz, futbolun amacını onlara daha güzel nasıl aktarabiliriz konusunda elimden gelen her şeyi yapıyorum. Ben önümüzdeki jenerasyondan çok umutluyum. Tribün olaylarının, şiddet ve gerilim ortamının giderek azaldığını gözlemliyorum. Bu vesileyle herkesin futbolu spor bilinciyle yaşamasını ve saygı çerçevesinde ailecek izlenebilecek bir ortam oluşturulmasını istiyorum” açıklamasında bulundu.
“SAHADA İKİ GÖZ DAHA OLMASI HAKEM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”
Özkahya, ilave yardımcı hakem sistemi ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, “Sahada fazladan iki çift göz daha var ki, bu mutlaka bir hakem için büyük bir avantaj. Hepimizin alışkın olduğu sistemin dışında zorlukları olabiliyor elbette. Bu konuda tecrübeli hakem sayımız fazla değil. Ancak ilave yardımcı hakemliğin ileride çok faydası olabileceğini ve başarılı bir geçiş dönemi yaşadığımızı düşünüyorum. Dediğim gibi, sahada iki çift fazla gözün bulunması, futbolcuların itirazları konusunda daha caydırıcı bir etki yapacaktır” cevabını verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER