Paralel yapıda üçüncü dalga operasyonu!

Emniyete yönelik "22 Temmuz" operasyonunda yeni dalga başladı. 16 ilde düzenlenen operasyon kapsamında başta Mali Şube eski Müdürü Yakup Saygılı, Emniyet eski Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı olmak üzere çok sayıda polis gözaltına alındı.

Emniyet mensuplarına yönelik "22 Temmuz" soruşturmasında 3'ncü dalga operasyon başlatıldı. İstanbul merkezli 16 ilde düzenlenen operasyon kapsamında çok sayıda polis gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı da var.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde mülkiye başmüfettişleri ve polis başmüfettişlerinin yaptığı çalışmaların ardından, bu sabah 17 ilde operasyon düzenlendi. 

Operasyonda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde önceki dönemlerde görev yapan polis müdürlerinin de aralarında bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınanların 'resmi evrakta sahtecilik, darbeye teşebbüs, ve casusluk' iddialarıyla suçlandıkları öğrenildi. 

OPERASYON YAPILAN 17 İL


Operasyon yapılan iller şöyle; İstanbul, Ankara, Afyon, Ağrı, Adıyaman, Ardahan, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Giresun, Hakkari, Kütahya, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Van, Zonguldak. 33 kişinin gözaltına alınmasının hedeflendiği operasyonlarda 1 kişinin de arandığı öğrenildi. 

İSTANBUL'DA GÖZALTINA ALINANLAR 
İstanbul'da gözaltına alınan şüpheliler önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Gözaltına alınan şüpheliler arasında; '17 Aralık Operasyonu' sırasında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevinde bulunan Yakup Saygılı, Yakup Saygı'lının yardımcısı Yasin Topçu ile aynı şube de görev yapan teknik takip büro amir ve memurlarının bir kısmı var. 

ÇAPKIN'IN YARDIMCILARI DA GÖZALTINDA
Ayrıca Hüseyin Çapkın'ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Organize ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şubelerinden sorumlu il emniyet müdür yardımcılığı görevi yapan Mahir Çakallı ile aynı dönemde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu il emniyet müdür yardımcılığını yapan Hamza Tosun da bulunuyor. 

8 AYLIK İNCELEME SONRASINDA BAŞLATILDI
Soruşturmanın yaklaşık 8 aydır İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde inceleme yapan mülkiye ve polis baş müfettişlerinin çalışmaları sonucunda başlatıldığı öğrenildi. Operasyonun resmi evrakta sahtecilik, casusluk ve darbeye teşebbüs suçlamasıyla yapıldığı öğrenildi. 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER