Pkk’nın Kaçırdığı Gazetecinin Ailesinin Acılı Bekleyişi

Pkk’nın Kaçırdığı Gazetecinin Ailesinin Acılı Bekleyişi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde akraba ziyareti sırasında bir grup PKK’lı tarafından kaçırılan İlke Haber Ajansı Diyarbakır muhabiri Ali Adiyaman’ın ailesinin acılı bekleyişi devam ediyor.
Lice ilçesi Kıyı köyündeki nişanlısını ziyaret ettikten sonra annesi, babası ve kız kardeşiyle birlikte Silvan ilçesine bağlı Dağlıca köyüne yakınlarını ziyarete giden Ali Adiyaman, önceki gün bir grup PKK’lı tarafından kaçırılmıştı. Adiyaman ailesi, Ali’nin hayatından endişe ettiğini ve 3 gün geçmesine rağmen herhangi bir haber alamadıklarını belirtti. Ali Adiyaman’ın babası Hüseyin Adiyaman, akrabaları ziyaret etmek için Silvan’a gittiklerini anlatarak, "Oğlumu nişanlandırmıştık. Lice’nin Kıyı köyüne nişanlısını ziyaret etmeye doğru yola çıktık. Oğlum Ali araba kiraladı. Kız kardeşi, annesi ve ben ziyaret ettik. Lice’nin Kıyı köyünde geceyi geçirdik. Sabah saat 11.00 gibi Lice’nin Kıyı köyünden çıktık. Kendi köyümüze gelip sebze alacaktık. Oğlum Ali, arabayı temizleyip eşyalarımızı bırakacaktı. Aradan 5 veya 10 dakika geçmeden bir araba gelip onun önünde durdu. Bahçeden çıkıp yanına gittim, bizim arabamızı aramaya başladılar. Ali’nin basın kartı kimliğini aldılar. Ali’ye dönüp ‘Sen nerede çalışıyorsun?’ dediler. Ali de ‘Ben aylık maaşla çalışıyorum’ dedi. ‘İlke Haber Ajansı’nda nasıl çalışırsın, neden onlara çalışıyorsun, gel bize çalış’ diye propaganda yaptılar" dedi.
Ağabey Sait Adiyaman ise, babasının daha önce Mart ayındaki yerel seçimlerde PKK tarafından 3 kere darp edilip tehdit edildiğini öne sürdü. Sait Adiyaman, “Ali, annem, babam ve kız kardeşimle beraber Lice ilçesinde bulunan Kıyı köyünde nişanlısını ziyarete gittik. Babam daha önce oy vermediği için köyünden çıkarılmıştı. Ali, babam, annem ve kız kardeşim nişanlısını ziyarette bulunuyorlar. Dönüş yolunda köyümüze gidiyorlar, 5 veya 10 dakika sürmeden eli silahlı 3 kişi kendi araçlarıyla köyün içerisinde bizim evimizin önüne geliyorlar. Annem ve babama müdahale etmişler. Ali’yi götürmek için kimliğini kontrol ediyorlar. İlke Haber Ajansı muhabiri olduğunu görmektedirler. İlke Haber Ajansı’nda muhabir olduğun için sen bize muhalif haber yapıyorsun diye Ali’ye söylemeye başlamışlar. ‘Senin yaptığın haber bize zarar vermektedir. Biz bundan dolayı seni götüreceğiz’. Evin önünden ileri bir noktaya kadar gidip bir şeyler söyledikten sonra anne ve babama ‘Siz bekleyin, biz konuşup geri getireceğiz’ demişler. Ali’yi kendi aracıyla ve geldikleri araçla alıp götürmekteler. Sadece bir umut olarak gitsinler çünkü Ali gazeteci görevini yapmaktaydı. Basın eğer özgürse gitsinler o gazeteciye sahip çıksınlar, tutup getirsinler" diye konuştu.
Anne Rıskiye Adiyaman da, Kurban Bayramı’ndan sonra düğünü olacak oğlunun bırakılmasını istedi.