Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Çarşamba

19°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

18°/ 11°

Cumartesi

10°/

Pazar

10°/

Pazartesi

18°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Yerel Kastamonu

Şehre İnen Yaban Hayvanları İçin Çözüm Aranıyor

İl Genel Meclisi, son aylarda yaban hayatında yiyecek sıkıntısı yaşadıkları için şehre inen ve insanlara saldıran yaban hayvanları için çözüm arayacak.Yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’i ormanlarla kaplı olan Kastamonu’da yaban...

Yayınlanma:

İl Genel Meclisi, son aylarda yaban hayatında yiyecek sıkıntısı yaşadıkları için şehre inen ve insanlara saldıran yaban hayvanları için çözüm arayacak.
Yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’i ormanlarla kaplı olan Kastamonu’da yaban hayvanlarının şehir merkezlerine inerek, insanların can ve mal güvenliğini tehdit etmesi üzerine İl Genel Meclisi, gündemine taşındı. Yaban hayvanlarının şehre ve köylere inmesi nedeniyle büyük panik yaşayan vatandaşların sesini meclis gündemine taşıyan İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın, vatandaşların çağrısına kulak verilmesi gerektiğini söyledi.
Vatandaşlardan gelen şikayetlerin mutlaka masaya yatırılması gerektiğine dikkat çeken Mehmet Çıvgın, “Yaban hayvanlarından kaynaklanan problemler, mücadele çalışmaları ve çözüm önerileri, gerekli kurumlarla görüşülerek araştırması gerekiyor” dedi.
Yaban hayvanlarının şehre inmesi ve vatandaşları tehlikeye düşürmesi konusunda yaşanılan sıkıntıları anlatan Çıvgın, şunları söyledi: “Doğal hayatın korunması ve bir denge içerisinde sürdürülebilir olması için herkesin çaba harcaması gerekiyor. Artan nüfusumuz, teknolojik gelişmeler ve o yaban meyve ağaçlarına zarar verilmesi sebebiyle yaban hayatta aç kalan hayvanlar şehirlere, köylere inerek vatandaşlarımızın canlarını tehlikeye düşürüyor. Çözümü hep birlikte bulacağız. Yaban hayvanlarını avlamak gibi bir görevimiz yok ancak aç kalan hayvanlar için doğal hayatta bir şeyler yapılması gerekiyor. Araştırmalarımıza göre yaban meyvesi ağaçlarının kesilmesi nedeniyle hayvanlar yiyecek bulma noktasında sorun yaşıyorlar ve dolayısıyla aç kaldıkları için yerleşim yerlerine iniyorlar. Bu noktada gerekli kurumlar ile istişare yaparak alınacak önlemleri belirlememiz gerekiyor. Vatandaşlarımız tedirgin. En son iki vatandaşımız aç kalan ayının saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti. Başka vatandaşlarımız hayatını kaybetmesin. Yaban hayvanlarının aç kalmaması için gerekli çalışmaları mutlaka yapalım”

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler