Sıcak Çocuklarda İshal Ve Zehirlenmelere Yol Açıyor

Sıcak Çocuklarda İshal Ve Zehirlenmelere Yol Açıyor

Yazın aşırı sıcaklarda sokaklarda, deniz kenarında ve havuzda çok fazla vakit geçiren çocukların ishal ve besin zehirlenmesi tehlikesiyle karlı karşıya olduğu belirtildi.
Kış boyunca evde kalmak zorunda kalan çocukların yaz tatiliyle birlikte kendilerini sokağa attığına işaret eden uzmanlar, sıcak havalarda açık alanlarda çok vakit geçiren çocukların ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığına belirterek, “Sıcak havaların gelmesi ile beraber çocuklar parkta, bahçede, denizde, havuzda daha çok zaman geçirebildikleri ve oynayabildikleri için sosyal hayatları açısından son derece olumlu bir dönemdir. Ayrıca güneşin etkisi ile vücuttan D vitamini sentezi de artmaktadır. Ancak sıcak havalar bu olumlu yanlarının yanında bazı sorunlar da getirebilmektedir. Özellikle yoğun güneşle beraber ortaya çıkabilecek güneş yanıkları ve sıcak çarpması, ısı artışına bağlı olarak vücutta artan terleme ile gelişen su ve mineral kaybı, ciltte sıcağa bağlı gelişen döküntüler (isilik), ishaller ve besin zehirlenmesi sıcağa bağlı gelişebilecek sorunlar arasındadır” uyarısında bulunuyor.
Sıcak havanın çocuklarda tetiklediği bazı hastalıklar hakkında da bilgiler veren uzmanlar, anne babalara şu tavsiyelerde bulundu: “Yaz aylarında ishaller ve besin zehirlenmeleri daha sık görülmektedir. Sıcak etkisi ile beraber dış ortamda daha fazla zaman geçirildiği için ve de sinek, kene, böcek gibi canlılar sıcak hava koşullarında arttığı için ısırık ve sokma vakaları da artmaktadır. Güneşle temasın artması sunucu güneş yanıkları ve sıcak çarpmaları, ısıya bağlı terlemelerin artması ve ter kanallarının tıkanması sonucu isilik gelişebilmektedir. Özellikle havuz ve deniz suları kirli ise havuza girme ile beraber ishal, hepatit A ve E, göz, kulak, deri enfeksiyonlarının gelişme riski de belirmektedir, ancak havuz suyu daha durgun olduğu için mikropların bulunma ihtimali daha fazladır, denize veya havuza girildiğinde suyun yutulmaması ishal ve hepatit riskini azaltabilmektedir. Sıcak havaların bahar aylarıyla beraber gelmesi polenlerin ortaya çıkmasına neden olarak, allerjik hastalığı olan çocuklarda astım krizi ve saman nezlesi riskini de arttırmaktadır”