Sıcak Ve Nemli Hava Astımın Düşmanı

Sıcak Ve Nemli Hava Astımın Düşmanı

Astım hastaları için havadaki en uygun nem miktarının yüzde30 ila yüzde 50 arasında söyleyen Uzman doktorlar, yaz aylarında yaşanan yoğun nem miktarı sebebiyle astım nöbet sıklığının arttığını belirtti.
Astım hastalığı; akciğerlerimizdeki hava yollarının tıkanmasıyla meydana gelen ve nefes darlığına yol açan bir rahatsızlıktır. Bu tıkanmaya infeksiyonlar, alerjik maddeler, bazı besin ve ilaçlar, reflu hastalığı gibi birçok etken neden olabileceği gibi, soluduğumuz havanın kirlilik derecesi , ısısı ve nem oranı da sebep olabilmektedir.
KLİMA DİREKT ÜSTÜNE VERİLMEMELİ
“Yaz aylarında maruz kaldığımız sıcak hava ve yüksek nem astım bulgularının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alır” diyen Uzmanlar şunları söyledi: “Sıcaklığın ve nemin fazla olduğu saatlerde dışarıda olmamak ve bu saatlerde yorucu fiziksel aktivitelerden sakınmak. Klimalı ortamlarda kalarak sıcaklığın ve nemin uygun şartlarda olmasını sağlamak. Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30-50 arasıdır. Klima kullanımında özellikle ortam sıcaklığının fazla soğutulmamasına , klimanın direkt kişin üzerine hava akımı vermemesine ve klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde klima zarar verebilir. Küf sporları ve ev tozu akarları yüksek nemli ortamlarda artmaktadır. Bu konuda yüksek hassasiyet gösterilmelidir.Astım hastası olanların tatil için seçtiği konaklama yerlerinde halı kaplı olmayan odaları tercih etmesi gereklidir. Antialerjik yatak kılıfı kullanılması ev tozu akarı maruziyetini azaltacağı unutulmamalıdır.Yaz aylarında sıklıkla kullanılan ve özellikle klor ile dezenfekte edilen havuzlar, klor duyarlığı olan astım hastalarında nefes darlığına yol açabilmektedir. Mutlaka yeterince sıvı alınmalı ve düzenli olarak kullanılan astım ilaçlarına sizi takip eden doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edilmelidir.”