Stk’lardan Çözüm Süreci Açıklaması

Diyarbakır’da bir grup Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.Sur ilçesinde bulunan tarihi Keçi Burcu’nda düzenlenen basın açıklamasına aralarında, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen),...

Stk’lardan Çözüm Süreci Açıklaması
Diyarbakır’da bir grup Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi, çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Sur ilçesinde bulunan tarihi Keçi Burcu’nda düzenlenen basın açıklamasına aralarında, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Mazlum-Der ve MÜSİAD’ın da bulunduğu 72 STK temsilcisi katıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, Türkiye’de yaklaşık 40 yıldır akan kardeş kanının durdurulmasına yönelik olarak başlatılan çözüm süreci’ne bölge halkının büyük destek verdiğini söyledi. Memiş, "Son günlerde müessif olayların yaşandığına şahit olmaktayız. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarına ve bölgedeki dinamiklere yönelik tahrik edici girişimlere karşı halkımız derin endişe duymaktadır. Ayrıca son aylarda yaşanan yol kapatma eylemleri, adam kaçırma ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar çözüm sürecini sekteye uğratmaktadır. Bu olayların zamanlamasının da manidar olduğunu düşünmekteyiz. Bizler, STK, kanaat önderleri, iş adamları ve alimler olarak ülkemizin, özellikle bölgemizin maddi ve manevi kalkınmasına da vesile olan çözüm sürecine sonuna kadar destek veriyor, başarıya ulaşması için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi ve aksi yöndeki hiçbir eylemi kabul etmeyeceğimizi tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Çözüm sürecini baltalamaya ve saptırmaya yönelik tüm faaliyetlerin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Şiddeti bir hak aracı olarak gören, bölge halkının hassasiyetlerini göz ardı eden ve yıllardır halkın mağduriyetleri üzerinden nemalanan tüm organizasyonların karşısında olduğumuzu ilan ediyoruz. Süreç sekteye uğratılırsa en fazla zarar görenin masum bölge halkının olacağı bilincinden hareketle toplumu temsil eden tüm siyasilerin ve tüm STK’ların sürece müdahil olup etkin rol alması gerektiğine de inanıyoruz. Bölge halkının, her zaman olduğu gibi, burada da sağduyusunu koruyacağını ve kimden gelirse gelsin çözüm sürecini sekteye uğratacak hiçbir harekete pirim vermeyeceğine olan inancımız da sonsuzdu" dedi.
"1 EYLÜL BARIŞ, MERHAMET VE ADALETE SES VERME GÜNÜDÜR"
Memiş, yapılan açıklamanın 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne denk gelmesinin manidar olduğunu dile getirdi. Bugün, barışı dünyaya hakim kılmak isteyen bütün insanların, barışı, merhameti ve adaleti insanlığa hediye etmenin gayreti içerisinde olanların ses verme günü olduğunu aktaran Memiş, "1 Eylül, insanlığın vicdanlara seslenme günü, insanlığın diline, dinine ve ırkına bakmaksızın mazlumlara el verme günüdür. Dünya Barış Günü’nün başta bölgemiz olmak üzere ülkemize ve tüm dünya halklarına kalıcı barış, huzur, güven ve emniyet getirmesine diliyoruz" diye konuştu.
Açıklamanın ardından STK’lar çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin oturma eylemi yaptıkları Şeyh Sait Meydan’ındaki çadırı ziyaret etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER