Tapuda İşlem Süresi Kısalıyor

Tapuda İşlem Süresi Kısalıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bağlı kuruluşu olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bankalar ya da finans kurumları tarafından yazılı olarak düzenlenen ipotek terkin taleplerinin elektronik ortamda alınmasına yönelik uygulamayı başlattı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Genel Müdürlük 20 Ağustos 2014 tarihi itibari ile TAKBİS üzerinde Ziraat Bankası ile elektronik ortamda ipotek terkinini başarıyla uyguladı.
Daha önce vatandaş eliyle ya da görevli memurlarca tapu müdürlüklerine iletilerek işlemi yapılan ipotek terkinleri artık elektronik ortamda yapılacak.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bankaların temsilcileri ile işlemlerin elektronik ortamda yapılmasıyla ilgili toplantı yaparak gerekli yazılım çalışmalarını başlattı. Üç banka ile pilot uygulama protokolü yapıldı. Ziraat Bankası ile başlatılan uygulama, Halk Bankası ve İş Bankası ile de bankaların yazılım altyapılarını hazırladıklarında başlatılacak.
Pilot uygulamadan sonra tüm bankalar ile icra müdürlükleri ve diğer kamu kurumlarına dönük uygulama başlatılacak.
Tapuda yapılan bu yenilikle tapu müdürlüklerindeki işlem süreleri kısalacak, hak kayıpları bitecek. Bu sistemle personel ve vatandaş memnuniyetini arttırma hedeflenerek, Genel Müdürlük bünyesinde de sarf malzemesi kullanımını azaltılarak ülke ekonomisine de katkı sağlanacak.