Tarihi Çeşmeden Bal Şerbeti Aktı

Üsküdar Belediyesi, düzenlediği Surre Alayı etkinliği kapsamında tarihi 3. Ahmet çeşmesinden Osmanlı şerbeti akıttı. Düzenlenen Surre Alayı etkinliği sırasında ilginç anlar da yaşandı. Törenin yapıldığı Üsküdar Meydan’daki tarihi...

Tarihi Çeşmeden Bal Şerbeti Aktı
Üsküdar Belediyesi, düzenlediği Surre Alayı etkinliği kapsamında tarihi 3. Ahmet çeşmesinden Osmanlı şerbeti akıttı. Düzenlenen Surre Alayı etkinliği sırasında ilginç anlar da yaşandı. Törenin yapıldığı Üsküdar Meydan’daki tarihi 3. Ahmet Çeşmesi’nden bal şerbeti akıtıldı.
Osmanlı döneminde, Hacı adaylarının kutsal topraklara yolcuğu için oluşturulan Surre Alayı’nı 99 yıl aradan sonra gerçekleştiren Üsküdar Belediyesi, etkinliğe katılan vatandaşlara tarihi çeşmeden bal şerbeti ikram etti. Şerbet ikramı, etkinliğe katılan Üsküdar Kaymakamı ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in çeşme vanalarını açmasıyla başladı. Başkan Türkmen, musluklardan akan bal şerbetini bardaklara doldurarak vatandaşlara ikram etti. Etkinlikte ayrıca vatandaşlara etli pilav ikramı da yapıldı. Surre alayı yolculuğu öncesi iki ayrı noktadan pilav dağıtımı gerçekleşti. Ayrıca, seyyar şerbetçiler yolculuk sırasında vatandaşlara soğuk limonata ikramında bulundu.
TARİHİ SURRE FOTOĞRAFLARI GÜNYÜZÜNE ÇIKTI
Surre Alayı etkinliğinde ayrıca tarihe ışık tutacak çok önemli fotoğraflar da sergilendi. Üsküdar Belediyesi önünde açılan sergide, tarihte Surre Alayı yolculuğu ve Hac fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.
Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından açılışı gerçekleştirilen sergi vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gördü.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER