Tavuk Çiftliğinde Çanakkale Savaşlarından Kalma Binlerce Tarihi Eser Ele Geçirildi

Çanakkale’de, jandarma ekiplerince tavuk çiftliğine yapılan baskında 6 bin 817 parça muhtelif tarihi eser ele geçirildi.İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, merkeze bağlı Dümrek köyünde yaşayan T.T’nin Çanakkale Savaşları’ndan...

Tavuk Çiftliğinde Çanakkale Savaşlarından Kalma Binlerce Tarihi Eser Ele Geçirildi
Çanakkale’de, jandarma ekiplerince tavuk çiftliğine yapılan baskında 6 bin 817 parça muhtelif tarihi eser ele geçirildi.
İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, merkeze bağlı Dümrek köyünde yaşayan T.T’nin Çanakkale Savaşları’ndan kalma eserleri yabancılara satacağı ihbarını aldı. Harekete geçen ekipler, T.T ve B.A’nın tavuk çiftliğine operasyon düzenledi. Çiftlikte yapılan aramalarda, Çanakkale Savaşları ve daha eski dönemlere ait tarihi eser vasfı olduğu değerlendirilen toplam 6 bin 817 parça malzeme ele geçirildi. 1 adet Osmanlıca 14x20 ebadında belge, 1 adet İncil, 1 adet metal pusula, 9 adet muhtelif Osmanlı mührü, 71 adet sikke, 15 metal arma ve rozet, çeşitli ordulara ait kılıç, silah ve barut kapları, saat, yemek kabı, amfora fişek, yüzük, kolye gibi değişik cins ve ebatta muhtelif eski esere el konuldu. B.A. ve T.T. isimli şüpheliler, ifadelerinin alınmasını müteakip tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326