Tokat’ta Mevlana Haftası

Tokat’ta Mevlana Haftası dolayısı ile İslami eser olarak Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ahşap Mevlevihane’sini öğrenciler ziyaret etti.Tokat’ta 18. yüzyıl Osmanlı eseri olarak yapılan Mevlevihane ziyaretçi akınına uğruyor. İl...

Tokat’ta Mevlana Haftası
Tokat’ta Mevlana Haftası dolayısı ile İslami eser olarak Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ahşap Mevlevihane’sini öğrenciler ziyaret etti.
Tokat’ta 18. yüzyıl Osmanlı eseri olarak yapılan Mevlevihane ziyaretçi akınına uğruyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Mevlana Haftası” dolayısı ile düzenlenen etkinlik kapsamında 6 okuldan yaklaşık 100 öğrenci Mevlevihane’yi ziyaret etti. Öğrencilere Mevlana, Tasavvuf ve Mesnevilik konusunda bilgi verildi. Ellerinde dövizlerle öğretmenlerini dinleyen öğrenciler daha sonda mesneviler tarafından hem ibadet ederken hem de ev olarak kullanılan nadide eserleri görme ve tanıma fırsatı buldu. En büyük ilgiyi semah odası olarak kullanılan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından semazen mankenleriyle sema canlandırması yapılan bölüm gördü. Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Ekrem Anaç, dünyada 80’e yakın Mevlevihane olduğuna dikkat çekerek, “Anadolu coğrafyasının dışında da Yunana Adaları, Yunanistan, Bosna, Kuzey Afrika yani birçok yerde Mevlevihane var. Yani böyle etkisi 700 yıl içinde çok büyümüş bir tasavvuf önderi Hz. Mevlana. Tokat diğer merkezlerden farklı olarak, Mevlevilikle Hz Mevlana hayattayken tanışıyor. Diğer Merkezlere torunu Ulu Arif Çelebi döneminde gidiyor Mevlevilik. Oğlu Sultan Veled, torunu Ulu Arif Çelebi. Yani Hz. Mevlana’dan 50-60 sene sonra gidiyor diğer merkezlere Mevlevilik. Fakat Tokat diğer merkezlerden farklı olarak Hz. Mevlana’nın ekolüyle, tasavvufi anlayışıyla O hayattayken tanışıyor” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326