Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Orman Ürünleri Meclisi Başkanvekili Sabri Avcı;

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Orman Ürünleri Meclisi Başkanvekili Sabri Avcı;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Orman Ürünleri Meclisi Başkanvekili Sabri Avcı, ahşabın Kastamonu’ya sanayi olarak değil, turizm olarak büyük katkılar vereceğini söyledi.
Avcı, 4. Kastamonu Ahşap Fuarı’nı ziyaret etti. Fuar alanında stantları gezen Avcı, ürünler hakkında bilgiler aldı. SFC Entegre Orman Ürünleri standını da ziyaret eden Avcı, Kastamonu’da düzenlenen 4’üncü Ahşap Fuarına ikinci kez katıldığını ifade ederek, “Daha önce 2’inci Ahşap Fuarına katılmıştım. Bu yıl fuarın çok daha gelişmiş ve çok daha fazla katılımcının olduğunu gördüm. Bunun dışında çok daha fazlada kaliteli stantlar var. Öncelikle fuarın katılımcılara, ahşap sektörüne, Kastamonu’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Tabii ki ahşap, artık Kastamonu ile bütünleşmiştir. Kastamonu, sadece evliyaların, enbiyaların, Şeyh Şabanı Veli Hazretlerinin diyarı olmakla kalmamış aynı zamanda ahşabında diyarı olmuş. Ahşapta bir karbon ve ahşap çok iyi bir mühendislik malzemesidir. Ahşabın hem ısı iletkenliği az, hem de yalıtım iletkenliğiyle yani yalıtım yönüyle çok güçlü bir malzemedir. Bu yüzden ahşap, hayatımızın her alanında kullanmamız gereken bir malzemedir. Özellikle ahşap, eşya ürünlerinde masa, sandalye, doğrama, kaplama, kapı, sehpa ve sayamadığımız her çeşit hayatımızdaki her alanda kullanabileceğimiz bir üründür. Çünkü ahşap, doğal bir üründür ve faydalı bir karbondur. Ahşap, bu yüzden sadece Kastamonu’ya ahşap sanayi olarak değil, turizm olarak çok ciddi katkılar verecektir. Çünkü her gelen turist, uygun, kaliteli, güzel ev eşyasını ahşaptan bulması durumunda daha çok turistin buraya gelmesi demektir. Yani ahşap sanayi, ahşap malzemeleri, buradaki turizmi çok ciddi şekilde tetikleyecek ve gelişmesine çok ciddi katkı verecektir. Bu nedenle Kastamonu’da özellikle küçük ölçekli ahşap sanayinin desteklenmesi, ahşap imalatının desteklenmesi Kastamonu’ya her yönde katkı verecektir. Sadece Kastamonu’ya değil, Batı Karadeniz Bölgesine çok ciddi katkılar sunacaktır. Hem burada insanların istihdam edilmesi, hem de buradan ihracatın olması yönünde çok ciddi katkılar verir. Bu nedenle Odalar ve Borsalar Birliği Orman Ürünleri Başkanvekili olarak aynı zamanda bir Kastamonu’nun hemşehrisi, Kastamonu sevdalısı olarak bu tür destekleri her zaman vereceğimi buradan bir kez daha açık bir şekilde söylüyorum. Çünkü Bartınlıyım, öğrenciliğim Kastamonu’da geçti. Bu yüzden Kastamonu’ya bir vefa borcum varmış gibi düşünüyorum. İnşallah Kastamonu için bu fuar, ülkemiz ve Kastamonu’muz için hayırlar getirir” dedi.
SFC Entegre Orman Ürünleri Yönetim Kurul Üyesi Ömer Gülamoğlu’nun davetlisi olarak Kastamonu’ya geldiğini belirten Avcı, şunları söyledi: “Kastamonu ve ahşap deyince ilk aklına gelen isimlerden birisi Ömer Gülamoğlu’dur. Ömer Gülamoğlu, Odalar ve Borsalar Birliği Orman Ürünlerinde Başkan Yardımcımızdır. Hem ülke olarak bu sektöre çok ciddi katkılar veriyor, hem de Kastamonu’daki Ahşap Fuarına aşkla bir şevkle yaklaşıyor. Bu yüzden bütün Türkiye’deki bu paydaşlara ve bu sektördeki çalışanları Ahşap Fuarından haberdar ediyor, bu fuarı Türkiye’ye duyuruyor, ayrıca davet ediyor. Bizleri de buraya kendisi davet etmiştir. Ömer beyin, bundan sonraki fuarlarda da çok önemli görevler alacağını, önemli rol üstleneceğine inanıyorum. Bu yüzden başta Ömer Gülamoğlu’na ve fuara emekleri geçen diğer görevlilere teşekkürlerimi sunuyorum. Bir Kastamonu aşığı olarak, Kastamonuluların kendi kıymetini, kendisinin kıymetini bilinmesini öneriyorum”