Yıkılma Tehlikesi Bulunan Peribacası Sağlamlaştırılıyor

Yıkılma Tehlikesi Bulunan Peribacası Sağlamlaştırılıyor

NEVŞEHİR (İHA) – Kapadokya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir’in Göreme beldesinde 2010 yılında önemli bir bölümü çöken peribacasının, sağlamlaştırılmasına yönelik restorasyon çalışmaları başladı.
Göreme beldesinin Aydınlı Mahallesi Çakmaklı Sokak’ta yer alan 25 metre yükseltiye sahip peribacası, 2010 yılı sonlarında çöküntüye uğramış ve önemli bir bölümü zarar görmüştü.
2011 yılında çevreye can ve mal emniyetinin korunması için askıya alınarak çelik halat ve ağ sistemiyle geçici olarak sağlamlaştırılan peribacasının daha sağlıklı bir şekilde korunması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle statik projesi hazırlandı.
Mimsan Mühendislik İnşaat ve Seramik Sanayi Ticaret Limited Şirketi sahibi mühendis Mustafa Kılıç yaptığı açıklamada, dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olarak bilinen peribacalarının bölgenin turizm gelişmişliğinin sağlanmasında en önemli değer olduğunu belirtti.
Bilinçsiz kullanımının yanı sıra, hava koşullarına dayalı olarak 2010 yılı içerisinde Peribacalarının en yoğun olarak yer aldığı merkezlerin başında gelen Göreme beldesinin Aydınlı Mahallesi’nde 25 metrelik yükseltiye sahip peribacasında bir çöküntü yaşandığını dile getiren Kılıç, 2011 yılında peribacasının çevreye zarar vermemesi ve daha fazla yıkılmaması için askıya alındığını ve çelik halat ve ağ sistemiyle geçici olarak sağlamlaştırılmasının yapıldığını belirtti.
Hazırlanan statik projenin peribacasının statiğinin sağlanmasına yönelik olarak yapıldığını ifade eden Kılıç, çalışmalarla içten ve dıştan takviye duvarları ile peribacasının sağlamlaştırılarak yıkımının önüne geçileceğini belirtti.
Kılıç, peribacasının yıkımının tam anlamıyla çözümüne yönelik çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını kaydetti.