banner333

"80 milyon için yürüdüm"

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe'deki Adalet Mitingi'nde konuştu.

"80 milyon için yürüdüm"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

15 Haziran 2017'de sabah saatlerinde Ankara'dan başlattığımız yürüyüşü Maltepe'de noktaladık. Bu son değil, o yürüyüş bizim ilk adımımızdır. 

"9 TEMMUZ YENİ BİR DOĞUŞTUR"

9 Temmuz yeni bir doğuştur. Ankara'dan yürüyüşüe başladığımızda ilk günü 10 dakikalık mola ile bitirdik. Yol boyunca bizi yüreklendiren Ankara, Kahramankazan, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Adapazarı, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul'a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bize sorasını açan, yemek gönderen, yiyecek gönderen, hayır dualarım seninledir diyen annelere babalara her zaman, her yerde şükran borçluyum, yine buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum. 

Yolda gelirken bizi protesto eden vatandaşlarımız da vardı, protesto adan yurttaşlarıma da şükranlarımı gönderiyorum. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi göndereceğiz. 

Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize, bütün güvenlik güçleri bizim sağlıklı bir şekilde toplanmamız için olağanüstü çaba harcadılar. Halkın polisine, jandarmasına selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Hiç kimse unutmasın, biz yürürken, taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl eylemini yaptık. Hiçbir yurttaşımızın burnu dahi kanamadı. Benimle beraber yürüyen adalete susamış 80 milyona yine şükranlarımı sunuyorum. 

Hasan Tatlı hayatını kaybetti. Ailesine baş sağlığı diliyoruz. Ailesine şükranlarımı sunuyorum. 

Sevgili adalet arayışçıları, yürüyüşümüze destek veren pek çok kesim oldu. Siyasi partiler ve milletvekillerine, sendikalara, sanatçılara, muhtarlara, engellilere, Ergenekon, Balyoz, KHK mağdurlarına, taşeron işçilerine, kadınlara, STK'lara, barolara, mağdur ailelere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. 

"FETÖ'YE KARŞI OLDUĞUMUZ İÇİN YÜRÜDÜK"
Neden yürüdük? Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için yürüdük. Tutuklu gazeteciler için yürüdük. Bugün Gökmen Ulu'nun doğum günü. Kendisine Maltepe'den mutlu yıllar diliyoruz. İçeridesin, hapistesin kardeşim. Üstadlarınla beraber hapistesin ama unutma Maltepe Meydanı senin yanında, gazetecilerin yanındadır. 

Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük. Hocaların görevlerine son verilmesi tam bir demokrasi ayıbıdır. Geçmişte bunu sıkı yönetim dönemlerine paşalar yapıyordu. Hitler, Almanya'da yapıyordu. Kaboğlu gibi isimler kapının önüne kondu ama yurt dışına çıkışları da yasaklandı. Maltepe Meydanı'ndan yasaklayanları kınıyorum. 

Hapisteki er ve erbaşlar için yürüdük, FETÖ'ye, 20 Temmuz darbesine karşı olduğumuz için yürüdük. IŞİD, PKK ve diğer terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük. Devlette liyakat sistemi kalmadığı için yürüdük. Şiddet mağduru kadınlarımız için yürüdük. Mavi Marmara şehit ve gazileri için yürüdük. Mavi Marmara şehitlerinin hakları onursuz bir anlaşma ile ellerinden alındığı için yürüdük. Terörist ilan edilip hapse konulan Nuriye ve Semih için yürüdük. İş dünyası için yürüdük. 

Gerçek darbeciler yargılansın diye yürüdük. Şehitler ve gaziler ayrım yapılamaz. Ayrım yapıldı, ikilik yaratıldı. Ayrım yapılmasın diye yürüdük. Adalet getirmek için yürüdük, takipçisi olacağız. 

9 Temmuz yeniden doğuşun tarihidir. Niçin adalet? Farklılıklarımızla yaşamak için, huzur içinde yaşamak için, Türkiye'nin saygın bir konumu olması için adalet. Adalet mülkün temelidir. Zulüm ile abad olunmaz. Konfüçyus, "Adalet bir kutup yıldızı gibidir, yerinde sabit durur ama bütün kainat etrafında döner" der. Kainatın da bir adaleti vardır. Dünyanın bütün nehirleri, adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez. Bu meydan ve bu meydanın dışında, adalete susamışlara muhabbetlerimi gönderiyorum.

Peygamberimiz, 1 gün adaletle hükmetmek 70 yıl nafile ibadetten hayırlıdır der. Bütün peygamberler adalet için mücadele etmiştirler. Önce adalet; "Hak, hukuk, adalet" diyoruz. 

"SİYASET ADALET TEMELLİ YAPILMAZ ZORUNDADIR"
Siyaset adalet temelli yapılmak zorundadır. Siyaset köşeyi dönme alanı değildir. Malı götürme alanı değildir, vatandaş için ülke için yapılır. Siyaset ülkeyi birleştirmektir. O nedenle her yerde söylüyorum, bir daha söyleyeceğim. Hiç kimsenin inancına göre siyaset yapmayacağız. Yapanlar vatan hainleridir. Herkesin yaşam tarzına saygı duyuyorum. Başı örtülü kadınlarımız için iktidar değişirse başörtünüzü açacaklar diyorlar, itibar etmeyiniz. 

Yürüyüşe başladığımızda belli çevrelerden eleştiriler geldi. Adalet sokakta aranmaz diyorlar. Bir ülkede adaletsizlikler varsa, o ülkenin mahkemeleri bağımsız değilse, hukukun üstünlüğüne göre hakimler değil de, siyasi otoritenin beklentilerine göre karar veriyorlarsa, TBMM'nin yetkileri gaspedilmişse, halkın gözü olan basın susturulmuş veya teslim alınmışsa o zaman adalet arayışımızın tek yeri var, o da sokaktır. Hiç kimse bundan endişe etmesin. Adalet, adalet, adalet. Hak, hukuk, adalet diyeceğiz.

Darbeyi önlemek için sokak güzel, adaleti getirmek için kötü. Darbeyi de önleyeceğiz, adaleti de getireceğiz. 2 tane 15 Temmuz var. Bir halkın 15 Temmuz'u, 2 sarayın 15 Temmuz'u. Halkın 15 Temmuz'unda halk sokaklara indi. Biz buna halkın 15 Temmuz'u diyoruz. Bu bizim onurumuz, gururumuzdur. Bir de sarayın 15 Temmuz'u var. 20 Temmuz'da KHK yetkisi ile TBMM'yi devre dışı bırakarak sivil darbenin yolunu açan 15 Temmuz'dur. Sonuna kadar direneceğiz. 

Saraydaki diyor ki, "Yıl sonuna kadar ciddi manada mahkumiyet kararları gelecektir" diye düşünüyorum. Yani "kimin ne kadar ceza alacağını ben biliyorum, talimat veriyorum" diyor. Beyefendi Ergenekon davalarının da savcısıydı, şimdi yeni duruşmaların hakimi oldu. Senin adaletin bizi yıldıramaz, senin cezaların bizi yıldıramaz. Kim olursan ol, adaleti bu ülkeye getireceğiz. 

Hatırlarsanız, 80 darbelerinden sonra sıkı yönetim mahkemeleri kurulmuştu ama savcı, hakim karar verirken en azından delillere bakarak karar veriyordu. Ergenekon, Balyoz'da ise sahte delillerle karar verilmeye başlandı. 20 Temmuz sivil darbesinden sonra dosyada delil varmış yokmuş hiç önemli değil. Hakim gözünü dikmiş saraya. Dosyada delil var mı, yok mu buna bakmıyor. Delilsiz ceza verme dönemi başlamıştır 20 Temmuz sivil darbesinden sonra. Bunu her yerde anlatmak tüm Türkiye'nin görevidir. Yaşadığımız dönem bir dikta dönemidir. 

Olayın ayrıntılarını ortaya çıkarmak için çalışan onurlu savcılardan dosyaları alındı. Bir darbe girişiminin üstünü örtmeye kalkanlar gerçek darbecilerdir. Sivil darbe, gerçek darbe girişiminin oluşmasını, olayını, ayrıntılarını öğrenmeyelim diye perdeleniyor.

"BU ADALET HEYKELİNİN TERAZİSİ HİLELİ"

Hepiniz adalet saraylarına giderken görmüşsünüzdür, bir kadın gözleri bağlı elinde kılı. Buna adalet heykeli diyoruz. Hakim ve savcılara sesleniyorum. Eğer siz, adalete inanıyorsanız, güveniyorsanız, adaletin ne kadar değerli olduğuna inanıyorsanız, bu adalet heykelinin gözleri bağlı değil açık. Kulakları kapalı değil açık. Terazisi ile hileli.  

Siz Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit koyuyorsunuz. Bu arada, Anayasa Mahkemesi'nin değerli başkan ve üyelerine de seslenmek istiyorum. Korkmayın! Onurlu durun, namuslu durun. Daha önce karar verdiniz, milletvekillerin tutuklanamaz diye. Şimdi milletvekilleri hapiste neden korkuyorsunuz. Neden sarayı ürkütürüz diye çekiniyorsunuz. AYM üyeleri, sizin dik durmanız, onurlu durmanız, adaletten yana tavır almanız, sizin Türkiye'nin onurunu korumanız size güç katar. Birilerinin oyununa gelmeyin. Korkmayın. Yarın, çocuklarınızın yüzüne bakacaksınız, arkadaşlarınızın yüzüne bakacaksınız. Saraydan talimat geldi diyorsanız lütfen o koltukları boşaltın. Oraya onurlu, dik duran namuslu yargıçlar gelsin. 

"MALTEPE UMUTLUYSA İSTANBUL UMUTLUDUR"

Baktılar ki yürüyor bu adam. Evet yürüdüm, çocuklarımız, torunlarımız için yürüdüm. 80 milyon için yürüdüm. Hiçbir ayrım yapmadım. Bu yürüyüşle ne kazandık? Önce toplum olarak korku dönemini çıkarıp çöp sepetine attık. Biz cesur insanlarız. Siz de korkuya teslim olmayın diye. Yalnız olmadığımızı gördük, tüm Türkiye ve dünyaya duyurduk. Artık hepimiz umutluyuz, Türkiye'nin geleceği konusunda umutluyuz. Ben umutluysam yanımdaki arkadaşım da umutludur. Maltepe umutluysa İstanbul umutludur. İstanbul umutluysa Ankara umutludur. Ankara umutluysa Hakkari umutludur. 

NE İSTİYORUZ?

Bir; OHAL kalksın. İki; Adliyeye, kışlaya, camiye siyaset girmesin. Yargı tarafsız kılınsın. Üç; Özgür medya istiyoruz. Dört; Üniverrsiteleri susturulmuş değil, konuşan bir Türkiye istiyoruz.

Milletin seçtiği vekillerin TBMM'de görev yapmasını istiyoruz. FETÖ ile mücadelenin gerçekten yapılamasını ve darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasını istiyoruz.

Tek adam rehjimine hayır diyoruz. 

Gerçekten de kadın-erkek eşitliği istiyoruz. 

Gençlere saygı istiyoruz, gençleri önemsemeliyiz. 

Tüm anti demokratik uygulamaların sona erdirilmesini istiyoruz. 

450 kilometreyi yürürken ormanları fark ettim, yağmuru gördüm. Cennet gibi ülkeyi cehenneme çevirmeye kimin hakkı var. Bu ülkeyi cennet gibi yapmak bizim görevimiz değil mi? Niye yapmayalım?

"MALTEPE ÇAĞRISI" METNİ

Adalete susamış kardeşlerim, buraya gelirken, bir Maltepe çağrısı metni hazırladım. Bu metni okuyacağım;

Biz, yani biz, 15 Haziran'dan bu yana yürüyen on binler, bugün Maltepe'de bir araya gelen milyonlar olarak sesleniyoruz.

Sadece ve sadece adalet istiyoruz. Sadece bizleri destekleyenler için değil herkes için istiyoruz. 

Biz 25 gündür hep birlikte haykırdığımız, hak, hukuk, adalet talebimizin çok geç olmadan karşılanmasını istiyoruz. 

Siyasete barışçıllığın hakim olmasını istiyoruz. 

Adalet hakkımızdır, hakkımızı istiyoruz. 

Günümüz Türkiye'sinde mülkün temeli sarsılmalıdır. 

Bir araya gelen milyonlar olarak Türkiye'nin içine sokulduğu duruma dair tespitlerimize ilişkin çağrımız;

1- Darbe girişimini lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi TBMM'nin onurlu duruşu ve halkımızın direnmesi ülkemizin demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna sokağın 15 Temmuz'u diyoruz. Siyasi ayağın ortaya çıkarılması engellenmektedir. FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı.

2- 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. OHAL ilan edilmiş ve TBMM yetkileri gaspedilmiştir. Biz buna sarayın 15 Temmuz'u diyoruz. OHAL derhal kaldırılmalı. 

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL ile mağdurların yargıya erişim hakları ellerinden alınmıştır. Tüm uygulamalara son verilmelidir. 

5- 20 Temmuz sivil darbesinden sonra, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkisi bulunmayan ama muhalif göründüğü için haklarından yoksun bırakılan akademisyen ve kamu görevlileri görevlerine iade, tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır. 

6- Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbeset bırakılmalı. 

7- OHAL koşullarında serbest tartışmanın yapılmadığı bir ortamda gerçekleştirilen anayasa değişikliği gayri meşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayri meşru anayasa ile yönetilemez.

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Liyakat yasası görevde yükselmede esas alınmalıdır. 

9- Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, örgütsüzlük, yaygın şiddet, terör gibi geniş yelpazede yaşanan adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir. 

10- Adalet sadece iç politikaya değil, uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. 

Kılıçdaroğlu saat 16:00'da Dragos'tan çıkarak 3,5 kilometrelik son etabın yürüyüşüne başladı. Kemal Kılıçdaroğlu'na 2 kilometrelik bölümde CHP yöneticileri ve bazı partililer eşlik ediyor. 2 kilometrelik yürüyüşün ardından kısa bir mola verilecek

CHP lideri molanın ardından 1,5 kilometrelik son etabı ise yalnız yürüyecek.

SON 150 METRE MİTİNG ALANINDA YÜRÜNECEK

Kılıçdaroğlu'nun, yürüyüşün son 150 metresini ise miting alanında kurulan platformda gerçekleştireceği ve toplam 432 kilometrelik Adalet Yürüyüşü'nün bu şekilde sonlanacağı öğrenildi.

İşte miting öncesi son durum:

16.20

'Adalet Yürüyüşü'nün son parkurunda Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü öncesi emniyet güçleri son hazırlıklarını yapıyor.

16.05

Yürüyüşün son 3,5 km'lik kısmı az önce başladı. Milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve bir grup vatandaşın katıldığı yürüyüşün, 2 kilometre sürmesi bekleniyor. Verilecek kısa molanın ardından yürüyüşün son 1,5 km'lik kısmını ise Kemal Kılıçdaroğlu tek başına yürüyecek. Yürüyüş öncesi milletvekilleri hatıra fotoğrafı çektirdi.

SAAT: 15:40

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesi bir grup Adalet Mitingi'ne katılmak üzere Maltepe Miting alanına geldi. 'Herkes için adalet' pankartı taşıyan grup sloganlara atarak turnikelerden geçti. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, giriş öncesi bir açıklama yaptı. Beko, "DİSK'e bağlı sendikalarla adalet mitingine geldik. Türkiye'de yaşayan 80 milyona yakın insan adalet bekliyor. Dilerim bugün milyonlarca burada adalet taleplerini dile getirirler. Cezaevinde 161 gazeteci 11' e yakın milletvekilimiz var. Kanun Hükmünde Kararnamelerle işten atılan memur kardeşlerimiz var. 81 belediyede kayyum var.Ben burasının adalet arayan insanlara umut olur düşüncesindeyim" ifadelerini kullandı.

SAAT: 15.15

MİTİNG ALANINA GİRİŞLER SÜRÜYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün bugün son etabının ardından düzenlenecek 'Adalet Buluşması' için gelenler Maltepe'deki miting alanını doldurmaya başladı.

Bostancı'da toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup da saat 14.30'da yaklaşık 2 bin kişi, Maltepe Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

Miting alanına girenlerin ağırlıklı olarak Türk bayrakları, "Adalet" yazılı pankart, flama ve Atatürk posterleri taşıdıkları görülüyor. Alana, deniz yolu dahil 4 farklı arama noktasından giriş yapılıyor. Alandan yükselen müzikle halay çekenler, gölgede bir yer bulup mitingin başlama saatini bekleyenler var. 'Hak, hukuk, adalet' alanda atılan en sık slogan.

ZÜLFÜ LİVANELİ VE ONUR AKIN KONSERLERİ

Alanda, saat 16.00'dan itibaren Zülfü Livaneli ve Onur Akın konser verecek. Aynı dakikalarda CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nün son etabını tamamlamak üzere Dragos'tan hareket edecek.

SAAT: 15:00

KILIÇDAROĞLU'NUN YÜRÜYÜŞ PLANINDA DEĞİŞİKLİK

Kılıçdaroğlu'nun miting alanına yürüyüş planında son dakika değişikliği yapıldı. Kılıçdaroğlu, miting alanına giden son 3 kilometreyi tek başına yürüyeceğini duyurmuştu. Ancak bu planda değişiklik yapıldı. Kılıçdaroğlu, Dragos sahilden beraberinde milletvekilleri ve bir grup yurttaşla yaklaşık 2 kilometre yürüyecek. CHP lideri alana giden son 1 kilometrelik bölümde ise tek başına devam edecek.

SAAT: 13:51

İstanbul Valisi Vasip Şahin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün güzergahı ile Maltepe'de yapılacak mitingde 15 bin polisin görev yapacağını söyledi. Şahin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev için Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde katıldığı karşılama töreninin ardından basın mensuplarının mitingde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Cuma gününden itibaren Kılıçdaroğlu'nun ilde bulunduğunu anımsatan Şahin, söz konusu miting ve yürüyüş güzergahının emniyetini sağlamak üzere bugün 15 bin polisin görevlendirildiğini belirtti. Şahin, güvenlik tedbirlerini en üst seviyede aldıklarını ifade ederek, "İnşallah en güzel şekilde bir miting yapılıp, gerçekleşip, kazasız, belasız, milletimizin de katılanların da memnun olduğu bir faaliyet olarak sona erecektir." diye konuştu.

SAAT 12:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 25 gün önce Ankara Güvenpark'tan başlattığı Adalet Yürüyüşü bugün Maltepe'de yapılacak mitingle sona erecek. Sabah erken saatlerden itibaren İstanbul'un ilçelerinden ve İstanbul dışından gelen vatandaşlar miting alanına alınmaya başladı.

MİTİNG ALANINDA DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını, 80 metre genişliğinde ve 20 metre derinliğinde olan bir sahneden yapacak. Sahnenin arkasında 'Adalet' yazısı olan büyük bir pankart asılı. Kürsünün bulunduğu platformun bir tarafında büyük bir Türk bayrağı diğer tarafından ise Atatürk'ün resmi bulunuyor.

1 milyondan fazla katılımın olması beklenen miting alanında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşma yapacağı platformun yapımı biterken, alanın çevresine dev led ekranlar yerleştirildi. Alanın çevresi Türk bayrakları ve "ADALET" yazan flama ve dövizlerle çevrildi.

Öte yandan alan içinde yapımına dün başlanan uzun tutukluluk süreçleri, sağlık sorunları olup da cezaevlerinden tahliye edilmeyenlerle ilgili dev dilekçe "İlgili makama" şeklinde yazıldı. Dilekçenin yanında ise adaleti simgeleyen Themis Heykeli'nin resmi yer alıyor.

İŞTE DEV DİLEKÇEDE YAZANLAR:

"İlgili makama" başlıklı dev dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

"Pek çok devlet memuru, gazeteci ve akademisyenin yaygın ve muğlak kanıtlara dayalı tutuklanmaları, gereğinden uzun yargı süreçlerine maruz kalmaları ve açlık grevi, insanlara bile reva görülen vicdan yaralayıcı insani değerlerden uzak uygulamalar derhal son bulmalı.

Yargının bağımısızlığına, siyasi erklerinÿiyi niyetlerine, adaletin tecelli veÿ tesis edeceğine inanmak için OHAL'in bitirilmesini, KHK sürecinin sonlandırılmasını, haksız ve hukuksuz yargı kararlarının derhal gözden geçirilmesiniÿ ve sağlık sorunları yaşayan tutukluların durumlarının iyişleştirilmesiniÿ toplum vicdanı adına talep ediyoruz"

Dilekçenin altında Türkiye haritası ve "Türkiyeyiz" yazısı yer alıyor.

KILIÇDAROĞLU'NA EŞLİK EDENLER MİTİNG ALANINA ALINMAYA BAŞLANDI

Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün son 3 km'si için Dragos'taki kamp alanında dinlenmeye çekildi. Kılıçdaroğlu'na eşlik eden ve çoğunluğu İstanbul dışından gelen gruplar da aynı bölgede kurulan çadırlarda geceyi geçirdi. Sabah erken kalkan katılımcılar kahvaltılarını yaptıktan sonra Maltepe Miting Alanına doğru yürüyüşe geçti.

Vatandaşlar saat 11:30 civarında miting alanına alınmaya başlandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326