ABD o bölgede üs kuruyor!

ABD, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun hava operasyonlarına lojistik destek sağlamak amacıyla Erbil yakınlarında askeri üs kuracak.

ABD o bölgede üs kuruyor!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurt Hikmet, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Erbil yakınlarında askeri üs kuracağını bildirdi.

ABD'nin Erbil'de askeri üs kuracağı iddiaları Ekim 2014’ten beri gündeme getiriliyor. Ancak resmi makamlarca konuyla ilgili ilk kez açıklama yapıldı.

"ABD TARAFINDAN BİR ASKERİ ÜS KURULACAK"

Hikmet, ABD’nin kurmaya hazırlandığı askeri üs ile ilgili, "IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenleyen uçaklara lojistik destek sağlamak amacıyla ABD tarafından bir askeri üs kurulacak. Yeri de Erbil yakınlarında olacak. Bununla ilgili hazırlıklar devam ediyor. Gerekli çalışmaların ardından uçaklar bölgeye gönderilecek ve askeri yetkililer gelecek. Uçakların kaç tane olacağı ve ne zaman gönderileceği henüz belli değil" ifadelerini kullandı.

"SAVAŞA KEŞİF İÇİN KULLANILACAK"

Hikmet, "Buradaki uçaklar, IŞİD'e karşı savaşta keşif ve gözetleme için kullanılacak. Savaşa katılan uçakları geriden takip ederek herhangi bir gelişme olması durumunda anında yardım ulaştıracak. IŞİD hedeflerini bombalayacak uçaklar buradan havalanmayacak" diye konuştu.

KOALİSYONDAKİ 60 ÜLKE ERBİL'DE UÇAK BULUNDURACAK

Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe’nin uçağı Rakka’da düştükten sonra IŞİD tarafından rehin alınmasının ardından, koalisyona katılan ülkeler bölgeye yakın lojistik ve kurtarma üsleri kurulmasını gündeme getirmişti.

Hikmet, IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan 60 ülkenin de Erbil'deki askeri üste uçak bulunduracağını aktararak, bunların ne zaman ve ne şekilde hareket edeceğine kendilerinin karar vereceğini ifade etti. 
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327