ABD'den IŞİD'in "hilafet" ilanına tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, "IŞİD'in hilafet ilanı Irak'taki ve Suriye'deki insanlar için bir anlam ifade etmiyor." dedi.

ABD'den IŞİD'in
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak'ta Hilafet Devleti kurduğunu ilan etmesinin, "Irak ve Suriye halkı için bir şey ifade etmediğini" söyledi.

BAĞDADİ'NİN HALİFE İLAN EDİLMESİ SORULDU

Psaki'ye, günlük basın brifinginde, IŞİD'in Hilafet Devleti kurması ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi de halife ilan etmesine ilişkin yorumu soruldu.

"KORKUYLA İNSANLARI KONTROL ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

IŞİD'den buna benzer iddiaları daha önce de duyduklarını belirten Psaki, "Bu ilan Irak'taki ve Suriye'deki insanlar için bir anlam ifade etmiyor. Bu sadece organizasyonunun tabiatını, insanları korku ve fermanla kontrol altına alma arzusunu ortaya koyuyor. Bu uluslararası toplumun, bölgedeki ülkelerin ve tüm Irak halkının yüz yüze oldukları bu tehdide karşı birleşmeleri için kritik bir an olduğunu vurguluyor" değerlendirmesini yaptı.

"BİRLEŞİK IRAK'TAN YANAYIZ"

Psaki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "bağımsız bir Kürt devleti kurulmalı" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise ABD'nin bu konudaki görüşünde değişiklik olmadığını bildirerek "ABD'nin görüşü birleşik bir Irak'ın güçlü bir Irak olacağıdır" dedi.

Psaki, Irak'taki Kürtlerin isteklerinin farkında olduklarını, uzun yıllardır bunu bildiklerini ancak karşı karşıya oldukları terör tehdidinin birlikteliği gerektirdiğini kaydetti.Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 07:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327