Almanya Türk gençlerini istiyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, Almanya'dan Türkiye'ye yapılan beyin göçü için“Yüksek nitelikli ve kalifiye Türklerin ülkelerine geri dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur” dedi.

Almanya Türk gençlerini istiyor

Köln kentinde konuşan Svenja Schulze, Almanya'dan Türkiye'ye olan beyin göçünün endüstri ülkesi Almanya için çok vahim bir durum olduğunu söyledi. Türk Alman Akademisyenler Platformu'nun (TD-Platform) düzenlediği toplantıda konuşan bakan Svenja Schulze, Türk gençlerinin çok dilli ve kültürlü olmasının Almanya için büyük bir avantaj olduğunu da sözlerine ekledi.

Ya meslek eğitimi ya da üniversite

Almanya'nın kalifiye açığına da değinen Bakan Schulze, bu açığın zamanla daha da artacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Gençlere tavsiyem eğitim seviyelerini yükseltmek için vasıflı ve tecrübeli kişilerden destek almaları. Gençlerin mesleklere yönelirken rastgele meslekler seçmek yerine kendilerine uygun meslek dallarına yönelmesini tavsiye ediyorum. Endüstrileşmiş ülkelerin gelişmesi için en önemli faktör uzmanlaşmış kalifiye personelidir. Almanya'da şu an kalifiye eleman eksikliği olduğu için ve demografik yapıdan dolayı gelecekte bu açık artacağı için gerek Türk gerekse Alman gençlere eğitim seviyelerini yükseltmelerini tavsiye ediyoruz ve mutlaka ya meslek eğitimi yapmalarını ya da üniversiteye gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bu aynı zamanda siyasi görüşümüzdür ve bu görüşün ardında eyalet başbakanı Hannelore Kraft'ın da söylediği gibi, hiçbir çocuğu tek başına bırakmayacağız ve politikamızı da buna göre belirleyeceğiz.”

Türk gençlerinin geri dönmesi Almanya'nın kaybıdır

Beyin göçü konusuna da değinen KRV Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, kalifiye Türk gençlerinin ülkelerine geri dönmesinin Almanya için büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Yüksek nitelikli ve kalifiye Türklerin ülkelerine geri dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur. Geri giden gençlere tavsiyemiz Almanya'da kalmaları yönündedir. Eğer bu kişiler Almanya'da dışlandıklarını hissediyorlarsa bunlara karşı savaşmalarını tavsiye ediyorum. Çok dilli ve çok kültürlü olmaları bizim için çok büyük bir avantajdır. Dolayısıyla gerek şahsım gerekse bakanlığım adına Türk gençlerine burada kalmalarını tavsiye ediyorum ve destekliyorum.” 


Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327