banner333

Annesinin rahmi ile çocuk doğurdu

Dünyada ilk kez rahim nakli yoluyla çocuk sahibi olan Emelie Erikson ‘’Bilim kurguyu yaşadım’’ dedi. Genç kadın, annesinin ‘’Artık ihtiyacım yok’’ dediği rahmini bağışlaması sayesinde anne oldu.

Annesinin rahmi ile çocuk doğurdu

İsveçli Emelie Erikson, kendisiyle ilgili acı gerçeği 15 yaşına geldiğinde, öğrendi. Doktorlar, genç kıza rahmi olmadığını, bu nedenle asla çocuk sahibi olamayacağını söyledi. Bilimsel gelişmeleri yakından takip eden genç kadın, 20’li yaşların başında kök hücre yoluyla organ oluşturmaya yönelik araştırmalardan ve Prof. Mats Brannstrom’un rahim nakli üzerine çalışmalarından haberdar oldu.

Konuyu annesine açtığında , annesi Marie, kendisinin artık çocuk sahibi olmak için fazla yaşlı olduğunu ve rahmini memnuniyetle ona bağışlayabileceğini söyledi. Beklenen gün de 2012 yılında geldi. Emelie, dünyada rahim nakli sayesinde doğum yapan ilk kadın oldu. Oğlu Albin, şimdi dört yaşında ve sağlıklı. AP ajansına konuşan 30 yaşındaki kadın, ’’Eskiden bilimkurgu kitaplarında böyle şeyler okurdum. Şimdi bilimkurguyu kendim yaşadım’’ dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326