banner333

Bab’a hava kalkanı

El Bab çevresinde konuşlu askeri birliklere yönelik artan saldırılar sonrası alınan önlemler kapsamında gece uçuşu gerçekleştiren F-16’lar bölgede hava kalkanı oluşturdu. Tanker uçaklar eşliğinde uçan F-16’lar sınırın Suriye tarafında yaşanan her hareketliliği yakın takibe aldı. Dün düzenlenen hava harekatında ise DEAŞ’a ait 12 hedef yerle bir edildi.

Bab’a hava kalkanı

El Bab çevresinde konuşlu askeri birliklere yönelik saldırı sonrası artan önlemler kapsamında havalanan uçaklar bölgede hava kalkanı oluşturdu. Gece boyu tanker uçaklar eşliğinde devriye uçuşu gerçekleştiren F-16'lar sınırın Suriye tarafında yaşanan her hareketliliği yakın takibe aldı. Hava hareketliliği Gaziantep'te sonik patlamalara sebep olurken kentte gece saatlerinde kısa süreli panik yaşandı.

SONİK PATLAMA KORKUTTU
Sınır hattını terörden arındırma amaçlı başlayan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK - ÖSO ittifakı ile DEAŞ ve PYD terör örgütüne arasında çatışmalar Halep'in El Bab Kasabası çevresinde yoğunlaştı. El Bab operasyonu için bölgeye sevk edilen ve sınır devriyesi yapan F-16 savaş uçaklarının Gaziantep üzerinde alçalarak manevra alanı oluşturması kentin tüm bölgelerinde sonik patlamalar oluşturdu. İbrahimli, Karataş başta olmak üzere tüm semtlerde gece 23.30 sularında meydana gelen patlamalar kent sakinlerinde endişeye sebep oldu.

F-16'LAR SINIR DEVRİYESİNDE
Sosyal medyada yer alan birçok provokatif haber ve yanıltıcı bilgide olayın mahiyeti konusunda panik dozajının artmasını sağladı. Gaziantep Valiliği tarafından 24.00 sularında yapılan açıklama ile tüm şehir rahat nefes aldı. Uçakların gece boyunca havada kalabilmesi için tanker uçaklar da devreye sokuldu. Helikopter ve uçak hareketliliği bu sayede kesintisiz Sabaha kadar sürdü. El Bab Güneyi'nde Matar Halep Medeni ve Kuveyris hava üssünde yaşanan hareketlilik sebebi ile Türk savaş uçakları ve helikopterlerinin hava nöbeti sabah saatlerine kadar devam etti.

UÇAK SAVAR FÜZELER AKTİF
Türkiye sınır hattı boyuna konuşlanan uçaksavar füzeleri de sınırın güneyinde yaşanan gelişmelere paralel aktif duruma getirildi. PYD ve DEAŞ mevzileri vuruldu. Arime bölgesinden El Bab merkezine ilerlemek isteyen PYD terör örgütü mevzileri gece saatlerinden başlayarak havadan ve karadan vuruldu. Türk savaş uçakları ve kara unsurları El Bab'ta bulunan DEAS mevzilerine de eşzamanlı havan ve füze saldırıları gerçekleştirdi.

MÜNBİÇ YOLU KESİLDİ
TSK'nin yoğun desteği ile El Acemi ve Düveriyye köylerini ele geçiren OSO birlikleri El Bab-Münbiç karayolunu ele geçirdi. PYD'nin ikmal hattı olan yolun ÖSO tarafından kontrol edilmesi sonrası her iki terör örgütünün otoyol bölgesine saldırıları yoğunlaştı. Öte yandan aynı bölgede DEAŞ'a gönderilen silah ve cephane yüklü bir tırda ele geçirildi. Ele geçirilen çok sayıda silah ve mermi yüklü TIR konusunda incelemenin devam ettiği bildirildi.

Atılgan hazır
Gaziantep'in Suriye sınır hattına yerli üretim, Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi olan ve Stinger füzesi taşıyan iki adet 'Atılgan' sevkiyatı yapıldı. Suriye'den gelebilecek olası hava tehditlerine karşı sınır hattında arttırılan güvenlik önlemleri kapsamında Gaziantep'e, Stinger füzesi taşıyan 'Atılgan' sevkiyatı yapıldı. Gaziantep'e çekicilerle getirilen ve üzeri brandalarla örtülü hava savunma sistemleri, güvenlik önlemleri arasında Suriye sınırındaki Oğuzeli İlçesi'ne doğru hareket etti. Yakın hava tehditlerine karşı reaksiyon gösteren 'Atılgan' sistemlerinin Suriye sınırında konuşlandırılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327