Bakan açıkladı "Fethullah Gülen..."

Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Mahkeme kararları var. Adalet Bakanlığı kırmızı bülten yayımlayacak" dedi.

Bakan açıkladı
Annesinin ölümünün 3'üncü yıldönümü dolayısı nedneiyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu babası Osman Çavuşoğlu’nun Alanya’nın Türkler Mahallesi’ndeki evinde okutulan mevlide katıldı. 

Çavuşoğlu, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili "Mahkeme kararları var. Adalet Bakanlığı kırmızı bülten yayımlayacak" dedi. Çavuşoğlu, Gülen’in iade edilmesi gerektiğini de vurguladı.

’PASAPORT İPTAL EDİLDİ’

Bakan Çavuşoğlu, mevlide katılanlara teşekkür etti. Bir gazetecinin ’Fethullah Gülen’in yeşil pasaportunun iptal edilmesi söz konusu. Bu konuda ABD Dışişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunacak mısınız?’ sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Bu işlemler tamamlandı zaten. Pasaport iptal edildi. Dışişleri Bakanlığımız bu tür durumlarda zaten hangi ülke olursa olsun işlemlerle ilgili gerekli bilgileri veriyor. Pasaport iptal olduktan sonra da ABD’ye bilgi verildi" dedi.

’HUKUKİ SÜREÇ İŞLEYECEK’

’Bu sahte beyanla ilgili bundan sonraki süreç ne olacak? ABD’nin uluslararası hukuka göre ne yapması gerekiyor?’ sorusuna Bakan Çavuşoğlu, "Mahkeme kararları var. Adalet Bakanlığı kırmızı bülten yayımlayacak. Daha sonra süreç hukuki belgeler üzerinden işleyecek" diye yanıt verdi. Fethullah Gülen’in iade edilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Zaten aramızda da anlaşma var. Hepimizin üye olduğu uluslararası hukuk ve sözleşmeler var. ABD ile de hem anlaşmamız hem de işbirliğimiz var" dedi. 


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327