Başsavcılıktan Yalova'daki aramayla ilgili önemli açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Şüphelilerden Mansour Othman M. Abbahussaın'in Yalova'daki villada ikamet eden Suudi Arabistan vatandaşı Mohammed Ahmed A. Alfaozan ile görüşmesinin Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin yok edilmesiyle ilgili olduğunun değerlendirildiğini" bildirdi.

Başsavcılıktan Yalova'daki aramayla ilgili önemli açıklama

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından, Washington Post yazarı Suudi  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda  öldürülmesine ilişkin soruşturma ve Yalova'daki bir evde yapılan ceset aramasına  ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayının soruşturulması  kapsamında, 7, 18 ve 31 Ekim tarihli basın açıklamalarında ayrıntılı bilgi  verildiği hatırlatılarak, şu bilgilendirme yapıldı:

"Şüpheli ya da şüphelilerce daha önceden yapılan planlama  doğrultusunda Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan Krallığı İstanbul  Başkonsolosluğunda boğularak ve cesedi parçalara ayrılmak suretiyle  öldürülmüştür. Cumhuriyet Başsavcılığımızca, tüm boyutlarıyla yürütülen  soruşturma sürecinde 1 ve 2 Ekim tarihlerinde bir plan dahilinde ülkemize gelerek  Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayını gerçekleştiren şüphelilerden Mansour Othman  M. Abbahussaın'ın olaydan bir gün önce, 1 Ekim'de Samanlı Köyü merkez Yalova  adresinde ikamet etmekte olan Suudi Arabistan vatandaşı 'Ghozan' kod adlı  Mohammed Ahmed A. Alfaozan isimli şahısla iletişim kurduğu tespit edilmiştir.

Yapılan bu görüşmenin, öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin  parçalara ayrıldıktan sonra yok edilmesine/saklanmasına yönelik olduğu  değerlendirilmektedir. Bu sebeple İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin 2018/5664  sayılı kararına istinaden bugün Cumhuriyet Başsavcılığımız nezaretinde İstanbul  Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından arama işlemleri yapılmaktadır."

Açıklamada, gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı  da ifade edildi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327