Batı Şeria'daki gösterilere müdahale

İsrail askerleri, "Yahudi yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarını" protesto için Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilere müdahale etti.

Batı Şeria'daki gösterilere müdahale
Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele İçin Halk Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Ramallah'ın batısındaki Belin bölgesinde düzenlenen yürüyüşe göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği, aralarında yabancı aktivistlerin de bulunduğu onlarca kişinin atılan gazdan etkilenerek zor anlar yaşadığı belirtildi.
İsrail güvenlik güçleri, Beytüllahim'in batısındaki Nebi Salih ve Nalin ile Nablus'un batısındaki Kefer Kadum'da yapılan gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermilerle müdahale etti. Filistinli gençler de askerlere taş atarak karşılık verdi.  Filistinliler, Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele için Halk Komitesi'nin çağrısıyla her cuma, İsrail'in, Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerini ve ayrım duvarını protesto etmek üzere Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Gösterilere zaman zaman yabancı aktivistler de destek veriyor. Filistin İstatistik Kurumunun verilerine göre, yaklaşık 50 bin Filistinli, Kudüslü oldukları halde ayrım duvarı nedeniyle Kudüs'e giremiyor. 
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327