Bu araçlar trafikten men ediliyor!

Uzaktan kumandayla kontrol edilen ve yüksek ses çıkartan egzozlu araçlar, Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince trafikten men edildi.

Bu araçlar trafikten men ediliyor!

Başlatılan yeni uygulamayla yüksek ses çıkartan egzozlu araçlar trafikten men ediliyor.

Egzozlarından yüksek ses çıkartan araçlarla ilgili gelen şikayetleri değerlendiren polis ekipleri, kent genelindeki çok sayıda noktada denetim yaptı. Denetimler sırasında araçlarda inceleme yapan ekipler, egzozlara kurulan özel bir sistemi tespit etti. Egzozların, aşırı ses çıkartması için çakmaklık veya torpidoya yerleştirilen kumandayla yönetildiği belirlendi.

KUMANDAYLA DEĞİŞİYOR

Sistemde kumandayla egzozun ayarını değiştiren sürücünün, gaza bastığında yüksek ses çıkmasını sağlarken polis kontrollerinde de aynı yöntemle egzozu eski haline getirilebildiği anlaşıldı. Ayrıca bazı araçlarda farklı yerlere gizlenmiş daha büyük çaplı egzozlar tespit edildi.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların yoğun şikayeti üzerine bu tarz araçlarla ilgili denetimlerini artırdıklarını söyledi. Ele geçirilen malzemelerin fiyatlarının, üstüne takılan araç fiyatlarından daha yüksek olduğuna dikkati çeken Özer, şöyle konuştu:

KEYİF İÇİN TAKIYORLAR

"Maalesef gençlerimiz bu yüksek sesli egzozları keyif almak için takıyorlar. Yüksek miktarlarda ücret ediyorlar. Böylece trafikte hem çevreyi rahatsız ediyorlar hem de gürültü kirliliği yaratıyorlar. Bu egzozları araçlara yeri geliyor 300 liradan 4-5 bin liraya kadar fiyatla takanlar var. Muhtelif mekanizmalarla bunları polisi gördüğünde ya da denetim alanında kapatıyorlar. Bizim detaylı denetimlerimizle bunları tespit ediyoruz ve egzozlarını ya da ses sistemlerini normal hale dönüştürene kadar trafikten men ediyoruz."

Özer, denetimlerde bu sisteme sahip 100'ün üzerinde aracı trafikten men ettiklerini söyledi. Ekiplerin denetimine yakalanan bazı sürücüler ise araçlarına bu tür egzozları zevk için taktırdıklarını belirtti.


Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
ankaralı
ankaralı - 6 yıl Önce

mersin valisini emniyet müdürünü ve trafikten sorumlu tüm kadroları kutluyor bu uygulamaların en kısa zamanda ankarada olmasın istiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327