Çalışanın çay molası patrona yarıyor!

Bilim insanlarının yaptığı yeri araştırma ışığında, iş yerlerinde zaman kaybı olarak görülen çay molalarının aslında tam tersi etki yarattığı ortaya kondu.

Çalışanın çay molası patrona yarıyor!
Hollanda'da bilim insanlarının yaptığı araştırma verileri, çay molalarının çalışanların ruh halini iyileştirdiğini ve gizli potansiyelini ortaya çıkarabildiğini gösterdi.

Bilim insanlarının araştırmasına 150 çalışan katıldı. Araştırmada, moladayken ilk gruptakilerden bir fincan çay alması, ikinci gruptakilerden tatlı gıdalar tüketmesi ve üçüncü gruptakilerden su içmesi istendi.

Katılımcıların ruh hali, yaratıcılığı ve motivasyonu bazı çizim ve oyunlarla test edildi.

Çay içen gruptakilerin testlerde diğer gruptakilerden daha istekli ve başarılı olduğu, zor durumlarla karşılaştığında daha çabuk çözüm bulduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, bu olumlu etkilerin çaydaki kafein ve tein maddelerden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Araştırma, dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever adına yapıldı. Ancak bağımsız bilim dergisi "Food Quality and Preference" araştırmanın sonuçlarını yayımlamaya değer buldu.

Daha önceki araştırmalar günde 4 fincan çay içenlerde stres hormonu kortizol seviyesinin daha düşük olduğunu, ayrıca çayın kalp krizi ve diyabet riskini azalttığını göstermişti.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327