'Çatışacaktık ama Ankara istemedi'

Musul konsolosluğunda görevli bir özel harekat polisi, konsolosluk baskınını bir forum sitesinde anlattı: “Biz çatışacaktık. Ama Ankara, ‘kimseyi kaybedemeyiz’ diyerek kapıları açma emri verdi”

'Çatışacaktık ama Ankara istemedi'

IŞİD’in Irak’ın Kuzey kenti Musul’u ele geçirmesi sırasında Türk Konsolosluğu’nu basarak 15’i diplomat 49 Türk Vatandaşını rehin alması olayının ayrıntıları netleşmeye başladı. Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberine göre, Özel Harekat Polisleri’nin kendi aralarında haberleştiği forum sitesinde konsoloslukta çalışan bir özel tim görevlisi baskın anını şöyle anlattı:

900 KOMANDOYLA GELDİLER

“IŞİD, Musul elçiliğimizin kapısına 900 özel eğitimli komandoyla dayandı. Binanın hakim noktalarında keskin nişancı özel harekatçılar konuşlandırıldı. IŞİD, havan, doçka, bixi, rpg ve Irak ordusundan çaldığı 4 adet tankla elçiliğe dayandı. Elçilikte bulunan özel harekat personeli Dışişlerine ‘mermimizin yettiği kadar çatışacağız’ demesine rağmen Dışişleri personellerimizi göz göre göre kaybedemeyiz diyerek çatışmama emri verdi.

'2SAAT KAPILARI AÇMADIK'

2 saat özel harekatçılar olarak kapıyı açmadık. Ama Ankara’nın emriyle açmak zorunda kaldık. ISİD militanları tüm personelimizin silahlarını almak istedi fakat özel harekat ekibi silahlarımızı almaya kalkarsanız çatışma çıkar diyerek silahlarımızı vermedik. Kendi konsolosluğumuza ait olan araçlarımıza sadece Türk personeller bindirilerek kendi Türk şoförlerimizce götürüldük.”

Forum sitesinde kaçırılan Türk personelin Musul'un Köprü mevkii denilen bölgesinde, bir otelde tutuldukları bilgisi de yer aldı.


Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327