Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayıyla ilgili açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi ve Güney Amerika ziyareti sonrası Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, gazetecilerin 'İstanbul adayınız sayın Binali Yıldırım mı sorusuna, 'İstanbul için biraz sabırlı olacağız' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayıyla ilgili açıklama!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin'deki G20 Liderler Zirvesi'in ardından gerçekleştirdiği Paraguay ve Venezuela ziyaretlerini tamamlayarak özel uçak "TC-TRK" ile saat 14.40'ta Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve beraberindeki heyet karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

"Liderler zirvesinin 13’üncüsü yapmak üzere gitmiştik, Bu seyahatimizde de bugüne kadar olanlar geçmişi bugünü, G-20 zirvesinin değerlendirilmesi fırsatını bulduk. İlk zamanlar 6 ay arayla yapılıyordu daha sonra yılda bir yapılmaya başlandı.

Adil ve sürdürebilir kalkışma için küresel ticaret ve ekonominin karşı karşıya kaldığı yapıları ve ortaya çıkan risk ve tehlikeleri ele aldık. Terörün tüm formlarına karşı dayanışma ve samimiyetle yapılmasının altını çizdik.

Dünyada en büyük göç yolunun en büyük mülteci ev sahipliğine ev sahipliği yapan ülke olarak bu konulara değindik.

Tüm dünya takdirle karşılanan çalışmalara da değindik. Uluslararası sorumluluk ve yük paylaşımı üzerinde durduk. G20 marjında ayrıca Rusya, ABD ve Birleşik Krallık liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdik'  

GÜNEY AMERİKA ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı seviyesinde Paraguay ve Venezuela’ya ile resmi ziyareti gerçekleştirdik.

Bu vesileyle ikili ilişkilerimizi ele aldığımız Paraguay’ın gerçek bir dost olduğunu gördüm. Ülkemize olan ilgileri ve alakaları memnuniyet vericiydi. Türkiye’deki büyükelçiliklerini de açacaklar. Böylece ikili ilişkilerimizin de farklı bir boyut kazanacağına da inanıyorum.

Venezuela’da dostum Maduro ile bir araya gelerek somut işbirliği imkanlarını ele aldık.

Askerin çocukların istiklal marşımızı okumaları Çocuklardan birinin bayrağımızı düşürdüğünde sayın Maduro’nun bayrağı kaldırıp vermesi de büyük nezaket bir inceliktir. Venezuela halkının da Türk insanına muhabbetini ortaya koymuştur.

Açılım politikamızda önemli yer tutan Latin Amerika ve Karayipler Bölgeleri ile ilişkilerimizi geliştireceğiz.

CEMAL KAŞIKÇI

Terörle mücadele konusu burada da gündeme geldi. Liderler zirvesinde örneğin Cemal Kaşıkçı konusu da gündeme geldi. Fakat ikili görüşmelerimizde Kaşıkçı meselesi çok gündeme geldi. Cemal Kaşıkçı konusunu etraflıca anlattığım gibi işin başından gelinen noktaya kadar uluslararası medyaya anlatma fırsatım oldu. 

SORU CEVAP

(Bahçeli ile ne zaman görüşeceksiniz?) Biliyorsunuz MHP bir ismini belirledi aynı şekilde bende bir isim belirledim ve bu iki arkadaşımız teknik detaylarını inceliyorlar. Etraflı görüşmeyi inşallah bugün yarın kendisiyle yapacağız. Çalışmaları kendilerinden dinleyeceğiz. Dinledikten sonra da tabi bu süreç içerisinde sayın Bahçeli ile muhakkak bir araya gelmeliyiz. Bazıları ortalığı karıştırmayı çok sever onlara bu fırsatı vermemek için bir araya geleceğiz

YEREL SEÇİMLER

İki arkadaşımız aralarında işin teknik detaylarını tartışıyorlar. Etraflı görüşmeyi bugün yarın kendisiyle yapacağız. Bunu kendilerinden dinleyeceğiz. Bu süreç içerisinde sayın Bahçeli'yle bir araya gelmemiz kaçınılmazdır.  Cumhur ittifakını çok sağlam çok diri tutmamız gerekiyor. 

İSTANBUL ADAYI 

(İstanbul adayınız Binali Yıldırım mıdır?) Aday tespitleri konusunda hasiyetlerimizi koruyoruz. Her şeyden önce aşkım olan bir il. Bu ilimizde yapacağımız çalışmayı çok çok önemsiyoruz. İlçelerimizde durum nedir bunu görelim istiyoruz. Önemli sayıda ilçe belediye başkanlıklarının değişmesi söz konusu. Bu arada Ankara ihmal edilemez. Bütçe görüşmelerini meclis başkanımızın yönetmesinden daha doğal tabi bir şey olamaz. Onun için İstanbul'la ilgili biraz sabırlı olacağız. Nihai kararımızı önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra adımımızı atıp kararımızı vereceğiz."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327