Davutoğlu'nun ilk talimatı o oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘başbakanlık’ vekaletini alan Ahmet Davutoğlu, ilk mesaisinde Mardin’de çiftçilerin yaşadığı elektrik kesintisini ve üç gündür bölgede yaşanan gerilimi ele alarak, gerekli mercilere durumu çözmeleri için talimat verdi.

Davutoğlu'nun ilk talimatı o oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köşk’e çıkması nedeniyle boşalan Başbakanlık için vekâleti önceki günkü kongrede Ak Parti Genel Başkanı seçilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na verdi. Davutoğlu, yeni hükümet kuruluncaya kadar Başbakan Vekili olarak görev yapacak. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasını taşıyan kararda, şu ifadeler yer aldı:

“10 Ağustos 2014 Pazar günü genel oyla yapılan seçimde halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilerek görevime başlamış bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101’inci maddesinin dördüncü fıkrası ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 4‘üncü maddesinin 5’inci fıkrası gereğince, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğimin sona ermesi ve Başbakanlık makamının boşalması nedeniyle, yeni başbakan atanıncaya kadar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığa vekâlet etmesini ve yeni hükümet kuruluncaya kadar mevcut Bakanlar Kurulu’nun görevini sürdürmesini rica ederim.”

Yeminden sonra görev

Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AK Parti Mardin milletvekillerinden, elektrik kesintisi nedeniyle 3 gündür vatandaşların Mardin-Şanlıurfa karayolunu trafiğe kapatması konusunda bilgi aldı.

Başbakan Vekili Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin töreninin ardından, AK Parti Grubu’ndaki makamına geçti. Davutoğlu, burada, Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Abdurrahim Akdağ ve Gönül Bekin Şahkulubey ile bir araya geldi.

Talimat verdi

AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş ve Belma Satır’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Yıldız ve milletvekilleri, Ahmet Davutoğlu’na, vatandaşların elektrik kesintileri nedeniyle 3 gündür Mardin-Şanlıurfa karayolunu trafiğe kapatması konusunda bilgi verdi. Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu’nun, çiftçilerin elektrik borçlarının tarımsal destekleme primlerinden ödenmesi konusunda çalışma yapılmasını istediğini belirten Akdağ, “Bu soruna çözüm bulunması ve bu konuda bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlanması noktasında Başbakanlık Müsteşarı’na talimat verdi. Soruna en kısa sürede çözüm bulunacak” dedi.

‘Uçaklar yurt yatakhanesiydi’

Davutoğlu dün Dışişleri Bakanlığı personeliyle vedalaştı. Davutoğlu, beş yıl boyunca çok çalıştıklarını, çok yol katettiklerini, uçakları ‘yurt yatakhanesine’ çevirdiklerini söyledi ve çalışanlara teşekkür etti. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu “Sizi çok özleyeceğiz. Emrinizdeyiz” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327