Deniz Feneri davasında flaş gelişme

Deniz Feneri e.V uzantılı davada 17 sanığın beraatı istendi.

Deniz Feneri davasında flaş gelişme
Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma sonucunda 20 sanık hakkında açılan davada mütalaa verildi. Savcı, Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın beraatını isterken, Mehmet Gürhan’ın da aralarında bulunduğu 3 sanık hakkında zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesine karar verilmesini istedi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar, İzzet Kurum, Ömer Zahit Karaman ve İsmail Karahan ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada 35 sayfalık esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar Mehmet Gürhan, Mehmet Taşhan ve Firdevsi Ermiş hakkında hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma ve özel belgede sahtecilik suçlarından davanın düşürülmesini istedi. Savcı, “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” ve “özel belgede sahtecilik” suçlarından yargılanan İsmail Karahan, Mehmet Sıddık Balıkçı, İzzet Kurum, Bedrettin Bülent Bilgin, Aykut Zahit Akman, Zekeriya Karaman, Harun Kapıyoldaş, Ali Solak, Erdoğan Kara, Hakkı Sadal, Mustafa Çelik ve Seyyar Kutun için beraat kararı verilmesini istedi. “Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçundan yargılanan Ahmet Coşar, Gökhan Gürbüz, Muzaffer Şafak, Ömer Zahit Karaman ve Nurgül Gürhan’a da beraat verilmesi istendi.

Savcı, sanıklardan Mehmet Gürhan’a Almanya’da tutuklu bulunduğu sırada imzalayarak gönderdiği genel vekaletnamenin imzası noter huzurunda atılmış resmi vekaletnameye sahte olarak dönüştürülmesi eylemi sabit olduğu gerekçesiyle “resmi evrakta sahtecilik” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Gürhan’ın eşi Nurgül Gürhan için ise suça iştirak ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilmesi istendi. Sanıklar İsmail Karahan ve Zekeriya Karaman’ın aynı suça iştirak ettiklerine dair yeteri delil bulunmadığı gerekçesiyle bu suçlamadan da beraat verilmesi istendi.

Duruşmada sanık avukatları savcının mütalaasına katıldıklarını belirtirken, taraf avukatları mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre talep etti. Mahkeme, taraflara süre vererek duruşmayı erteledi. 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327