Dev şirket resmen Türk oldu

United Biscuits Yıldız Holding'den yapılan açıklamaya göre dün gece itibariyle resmen Türk şirketi bünyesine katıldı.

Dev şirket resmen Türk oldu
Dün gece itibariyle United Biscuits'in resmi olarak Yıldız Holding'in bünyesine katıldığını Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Karakaş duyurdu.

Karakaş: "Dün gece itibariyle United Biscuits, resmi olarak Yıldız Holding bünyesine katıldı"

Açıklamaya göre, Holding'in, 3 Kasım 2014'te İngiliz bisküvi ve atıştırmalık şirketi United Biscuits'i satın almak için PAI ve Blackstone ile imzaladığı anlaşma, 9 günlük gibi bir sürede hisse bedelinin defaten ödenmesi ile sonuçlandı.

İngiltere'nin bir numaralı ve dünyanın altıncı büyük bisküvi şirketi United Biscuits, artık Yıldız Holding'in bir şirketi olarak faaliyetlerini sürdürecek. Böylece Yıldız Holding dünyanın en büyük üçüncü şirketi olacak.

Yatırımın yurt dışı finansmanında HSBC liderliğinde Rabobank, ING, Banc of America ve JP Morgan düzenleyici olarak rol alırken, yurt içinde de Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası ve Vakıflar Bankası finansman sağladı.

United Biscuits'in satın alınması sürecinde Yıldız Holding'e HSBC ve Ünlü&Co aracılık etti. Deloitte, süreçte Yıldız Holding'e mali inceleme, vergi ve operasyonel danışmanlık hizmeti verirken, Linklaters ve YükselKarkınKüçük şirketleri de hukuki danışmanlık sağladı.

Karakaş, dün gece itibariyle United Biscuits'in resmi olarak Yıldız Holding'in bünyesine katıldığını kaydederek, yurt dışından sağlanan finansmanın sekiz yıla kadar vadeli, yurt içinde sağlanan finansmanın ise daha kısa vadeli olduğunu ifade etti.

Satın alma işlemi 3,3 milyar dolar bedel ile gerçekleşti

Öte yandan, Yıldız Holding'in United Biscuits'i satın alma işleminde bedelin 3,3 milyar dolar olduğunu belirten piyasa kaynakları, United Biscuits'in 2014 yılında FAVÖK'ün 300 milyon dolar civarında hesaplandığını, böylelikle bu işlemin 11 çarpan ile gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

Satın alma işleminde finansmanın yaklaşık yüzde 45'inin yurt dışı, yüzde 45'inin yurt içi ve yüzde 10'luk kısmının da özkaynaklar ile sağlandığını aktaran piyasa kaynakları, Yıldız Holding'in kasasında bulunan 1,6 milyar dolarlık nakit varlığında bir azalma olmadığını kaydediyor. 


Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327