Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı! Bu bölgelerden ayrılın!

Dışişleri, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra'daki vatandaşların yaşadıkları yerleri terk etmelerini tavsiye etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı! Bu bölgelerden ayrılın!

 IŞİD, 5 gün önce Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'daki Türk Konsolosluğuna baskın düzenleyip, konsolosluktaki görevlileri rehin almıştı. IŞİD'in ele geçirdiği Musul'da belirsizlik sürerken, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın yapan örgütün, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 rehineyi bırakması için yoğun temaslar sürüyor. Aralarında 2 bebeğin de bulunduğu Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin serbest bırakılması beklenirken, halen Musul Valliği'nde tutuldukları belirtildi. Dışişleri yetkilileri, "Rehin alınan konsolusluk çalışanları aynı noktadalar. Rehinelerin durumunda ise bir değişiklik yok" dedi. Dışişleri'nden yapılan en son açıklamada da , "Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra’da bulunan vatandaşlarımızın can güvenliği nedeniyle bölgeden uzaklaşması tavsiye edilmektedir. " denildi.

TEHLİKELİ 7 BÖLGE

Dışişleri'nden akşam yapılan açıklamada, "Irak’ta yaşanan çatışma ortamı nedeniyle sahadaki güvenlik durumuna ilişkin olarak yeniden bir değerlendirme yapılması zarureti ortaya çıkmış ve Irak’a ilişkin güvenlik uyarımızın Basra ilini de kapsayacak şekilde güncellenmesine karar verilmiştir.

Bu çerçevede, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar, Bağdat ve Basra’da bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir." denildi.

"TÜRK VATANDAŞLARLA İLGİLİ YENİ GELİŞME YOK"

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki Türk vatandaşlarıyla ilgili ise yeni bir gelişme yok; bu kişiler arasında bulunan üç çocuk ile ilgili sıkıntılı bir durum da bulunmuyor.

TÜRKİYE'NİN IRAK'TAN İKİ TALEBİ

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı’nın Irak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek iki talep ilettiğini söyledi. Kaymakçı, Iraklı yetkililere, “Musul’daki güvenliğin bize haber verilmeden çekilmesi konusunda Viyana Sözleşmesi'ne göre sorumluklarınız var. Önceden haber verilmeliydi. Bağdat Büyükelçiliği’nin ve Basra Konsolosluğumuzun güvenliği artırılsın” dedi.

"TAHLİYE YOK AMA PLANI HAZIR"

Dışişleri yetkilileri, Türkiye Irak sınır kapılarında şu aşamada hiçbir sıkıntı olmadığını, Bağdat Büyükelçiliği’nin, Basra Başkonsolosluğu’nun ve ülkedeki Türk vatandaşlarının tahliyesi için her türlü planın yapıldığını, ancak alınan bir tahliye kararının olmadığını belirttiler.

Yetkililer şunları söylediler:

"HER AN BEKLİYORDUK"

“Bizi en yakından ilgilendiren konu oradaki vatandaşlarımızın durumu. Her an konsolosluk memurlarımızın gelmesini bekliyorduk ama gerçekleşmedi. Şoförlerimizin durumu ile ilgili de bir gelişme olmadı. Yeni olaylarla karşılaşmadık.

"BASRA KÖTÜYE GİDİYOR, BAĞDAT'TA OLUMLU GELİŞMELER YOK"

Telafer IŞİD’in büyük ölçüde kontrolüne geçti. Türkmen kardeşlerimizin insani ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli. AFAD sıkı şekilde çalışıyor. Emin olan bölgeye yani kuzeye insani yardımlar, çadırlar gidiyor. Rakam arttıkça yardımlarımız da artacaktır. Basra’daki güvenlik durumu da kötüye gidiyor. Bağdat’ta çok olumlu gelişmeler yok.

"BAĞDAT VE ERBİL’DE SAYI AZALTILMIŞTI"

ABD oradaki mevcudiyetini azalttı. Biz zaten yapmıştık, kontrollü bir şekilde gidiyoruz. Anbean gelişmeleri izliyoruz. Kötüye gidiş söz konusu olursa gerekli tedbirleri alacağız. Son bir kaç gün içinde kadromuzda indirime gidilmedi. Daha önce yapılmıştı. Ailelerle görev yapan mensuplarımız yok. Vatandaşlarımızın işlerini yapıp büyükelçiliği çekip çevirecek kadar bir kadro var sadece.

"RİSKİ AZA İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Öngörülemeyen bir sonuç her zaman olabilir. Her durumda oradaki görevlilerimiz risk altında. O riskin mümkün olduğunda az tutulması için elimizden geleni yapıyoruz. Bağdat’ta görev yapan tek büyükelçilik şu anda Türkiye Büyükelçiliği değil. THY’nin doluluk oranı gidişlerde yüzde 10 azaldı, dönüşlerde yüzde 5 arttı. Erbil’deki başkonsolosluk üzerinden yardım koordinasyonunu yapıyoruz.”

DIŞİŞLERİ "DURUMDA DEĞİŞİKLİK YOK BÖLGEDEN AYRILIN" DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanlığı’nda oluşturulan Irak Kriz Masası, son yaptığı açıklamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurusunun geçerliliğini koruduğunu söylemişti.. Buna göre, Musul, Kerkük, Selahaddin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlara "Vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir." uyarısı yapılmıştı.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 07:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327