Diyarbakır-Bingöl karayolu 23 gün sonra açıldı

Protestolar nedeniyle 23 gündür trafiğe kapalı olan ve sağlıklı ulaşımın yapılamadığı Diyarbakır Bingöl karayolunda dün akşam protesto eyleminin sona erdirildiğinin açıklanmasıyla birlikte karayolu yeniden ulaşıma açıldı.

Diyarbakır-Bingöl karayolu 23 gün sonra açıldı
Jardarma karakolu ve baraj yapımlarının protesto edilmesi nedeniyle 23 gündür çatışma, yol kapatma ve hendek kazmaları üzerine Diyarbakır-Bingöl karayolu, Abdullah Öcalan'ın çağrısı ve KCK'nın açıklaması ile yapılan eylemlere son verilince, yeniden trafiğe açıldı. Protestocu grup, bundan sonra eylemlerine Çelik Köprüsü bölgesinde kuracağı çadır içinde devam edeceğini açıklarken; daha önce çatışmaların olduğu Çelik bölgesindeki köprüde yol yapım çalışmalarına bugünden itibaren yeniden başlandığı bildirildi.

23 GÜN SONRA TRAFİĞE AÇILDI

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde yapılmak istenen karakol ve barajlara karşı 23 gündür yol kesilerek hendek kazılması ve zaman zaman güvenlik güçleri ile yaşanan çatışma ve protestolara sahne olduğu için sağlıklı ulaşım yapılamayan Diyarbakır-Bingöl karayolu, bugün eylemin sona erdirilmesi ile trafiğe açıldı.

ÖCALAN'IN ÇAĞRISI VE KCK'NIN AÇIKLAMASIYLA SON VERİLDİ

İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ın çağrısı ve Kandil'den KCK yönetiminin açıklaması ile eyleme dün akşam son verilirken, protestoların bundan sonra bölgede kurulacak olan çadırlarda oturma eylemi şeklinde devam edeceği belirtildi. Protestocu grup, KCK'dan yapılan açıklama ve Abdullah Öcalan'ın bu yöndeki demokratik mücadele çağrısına uyacaklarını ve yapılan yol kapatma eylemi ile kurdukları yol kontrol noktalarını kaldırarak eylemlerine kuracakları çadırda devam edeceklerini söyledi.

YOL AÇILDI HENDEKLER KAPATILDI

Eylemler nedeniyle 23 gündür sağlıklı ulaşımın yapılamadığı ve zaman zaman askeri zırhlı araçlar eşliğinde ulaşımın gerçekleştiği Diyarbakır-Bingöl karayolu, bugün tamamen trafiğe açılırken, günlerce gösterici ve güvenlik güçlerinin çatışmalarına sahne olan Çelik Köprüsü'nde iş makinelerinin yol yapımı için çalışmalara başladıkları görüldü. Yolda açılan hendekler kapatılırken, askerlerinde yol üzerinde bulunan kontrol noktalarını kaldırdıkları ve gelen giden araçlara yolun açık olduğunu söyledikleri görüldü. Daha önce Hani İlçesi üzerinden yapılan ulaşımın artık Fisovası üzerinden yapıldığı görülürken, 23 gün süren protesto ve çatışmaların izleri ise halen bölgede duruyor.

2 KİŞİ ÖLDÜ, ÇOK SAYIDA KİŞİ YARALANDI

Bölgede karakol ve baraj yapımının protesto etmek amacıyla 23 gündür süren yol kesme, hendek kazma ve çatışmalar sırasında 2 kişi yaşamını yitirmiş, aralarında askerlerinde bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. Gelişmeler hakkında bilgi alan İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan çatışmasızlığı zorlayacak eylemlerden kaçınılması talimatı üzerine KCK'dan Cumartesi günü yazılı açıklama yapılmıştı. KCK açıklamasında, yol kesme, asayiş noktaları oluşturma, asker ile polis kaçırmalar gibi eylemlere son verilmesini, bunların yerine demokratik tarzda değişik eylemlerin tercih edilmesini istemişti.
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327