Ekmeleddin Tekirdağ gezisinde

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Trakya turunda Edirne ve Kırklareli’nin ardından Tekirdağ’a geldi. Seçim otobüsüyle kente gelen İhsanoğlu, Muratlı İlçesi kavşağında uzun araç konvoyu ile karşılandı.

Ekmeleddin Tekirdağ gezisinde

Ardından Tekirdağ İsmet İnönü Kapalı Spor salona geçen Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu davul zurna ile karşılanırken, vatandaşlar da yoğun gösterdi. Buradaki sivil topum örgütü temsilcileri, siyasi parti üyeleri ve halka seslenen kendisine gösterilen ilgiye teşekkür ederek, “Trakya’mız bize aydın yüzünü göstermiştir. Biraz önce birkaç arkadaşım gurbet diyarından olduğumu söyledi. Evet ben gurbet diyarında doğdum ama benim babam Yozgatlı fakat benim annem kaybolan toprağın kızıydı. Rodosluydu Türk bir ailenin kızıydı. Biliyorum bunun ne demek olduğunu çok daha iyi bilirsiniz, onun için biz vatanımızı kaybetmek istemiyoruz. Biz vatanımızı korumak istiyoruz. Biz birliğimizi ve beraberliğimizi korumak istiyoruz, biz ayrılık ortamını aramızdan söküp atmak istiyoruz" dedi.

“5 SENE KAYBEDERİZ"

Türkiye’nin 10 Ağustos’ta farklı bir seçim için sandığa gideceğini anlatan Cumhurbaşkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Türkiye çok kısa zaman sonra, göz kapayıp açıncaya kadar 10 Ağustos geldiği gün sandığa gidecek. Fakat bu sefer farklı bir sandığa gidecek. Belediye reisi seçimlerine gitmeyecekler. Geçen Mart ayında gittiğimiz gibi veya milletvekili seçimlerine gidecek değil. Birkaç kişiyi seçmeyecek. Bir tek kişiyi seçecek 3 tane aday var. Onlardan bir tanesini seçecek. İşte o üç adaydan bir tanesi olarak sizlerden destek istiyorum. Şimdi ben sizi biraz rasyonel düşünmeye davet ediyorum. Bu davetimi de sadece sizlere değil burada bulunan siz değerli kardeşlerime değil, bütün 76 milyon vatandaşımızı akıllarını yürütmeye davet ediyorum. Hislerimizi bir kenara bırakalım. Hislerimiz kuvvetli, heyecanımız kuvvetli, eve biz bu heyecanla hislerimizle vatanımızın birliğini beraberliğini koruruz ama ben diyorum ki bir tek mevki için bir tek makam için, tek bir kişi seçiliyor. Bu kişiyi doğru bir şekilde seçmezsek 5 sene kaybederiz ve bu beş sene içerisinde Allah korusun nelerle
karşılaşacağımız şimdiden belli oldu zaten" şeklinde konuştu.

İÇERİDE SORUNLARIMIZ BELLİ

Türkiye’nin iç ve dış sorunlarının belli olduğunu ve bir huzursuzluğun hakim olduğunu belirten İhsanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“İçeri de ve dışarıda sorunlarımız belli. Şimdi içeride huzursuzluk var neden? Çünkü cepheleşmeden bahsediyoruz, kutuplaşmadan bahsediyoruz. Sen, benden bahsediyoruz. Sizlerden bizlerden bahsediyoruz, kutuplaşmadan bahsediyoruz ve insanlar arkalarından güç alarak belli mevkilere ulaşmak istiyorlar ama arkalarına aldıkları bu güç 76 milyonun gücü değil. Bunun bir kısmı peki 76 milyonun tamamı nerede? Onlar mühim değil. Bu böyle olunca elbet de 76 milyon içerisinde sızıntılar oluyor. İşte bu sızıntıyı önlemek için iç cepheyi birleştirmek lazım ayrıştırmamak lazım. Bunun birlik tohumlarını dirlik tohumlarını ekmemiz lazım. Bu yolda büyük gayretle çalışmamız lazım"

“MİLLET BÖLEN CUMHURBAŞKANI İSTEMİYOR"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerde 3 aday olduğunu hatırlatarak 76 milyonun bölen bir cumhurbaşkanı istemediğini kaydeden Ekmeleddin İhsanoğlu, “10 Ağustos’ta ki seçim bir tek cumhurbaşkanlığına yapılacak seçimdir. Herkes daha önceki seçimlerde verdiği partiye daha sonra da verebilir. Yani önümüzde ki yaz siz gene bildiğiniz partiye oy verebilirsiniz. Bu sizin tabii hakkınızdır, tercinizdir ama unutmayınız ki önünüzde üç aday var bir mevki var. Bu üç adaydan birisini seçeceksiniz. Peki bunu neye göre seçeceksiniz? Benim şahsi kanaatim şudur herkes 76 milyonu kucaklayan bir cumhurbaşkanı görmek istiyor. Milleti ikiye bölen, benden yana senden yana insanları bölen bir cumhurbaşkanı görmek değil. Millet en tepe makamına göndereceği insanı bir siyasi partinin savunucu olmaması hususunda kanaat sahibidir. Siyasi görüşlerin yeri meclistir. Siyasi görüşlerin yeri siyasi partilerdir. Devletin tepesinde özel bir siyasi gündem belirlenmez" diye konuştu.
Salondaki konuşmasının ardından İhsanoğlu, Tekirdağ sahil dolgu alanında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.


“10 AĞUSTOS ÇARESİZLİK ÇARESİDİR”


Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Trakya turunun son durağı olan Tekirdağ’da Süleymanpaşa Belediyesi tarafından sahil dolgu sahada verilen iftar yemeğine katıldı. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan İhsanoğlu, yemek öncesinde yaptığı konuşmasında Türkiye’nin temel niteliklerini koruması lazım gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de kanun hakimiyetinin ve kanun karşısında ki vatandaşların eşitliğin tesis edilmesi lazım gerekir. Türkiye’de maalesef bu konuda önemli sıkıntılar çekmiştir ve çekmektedir. Kanunların yanlış tatbikinden adaletin gecikmesinden Türkiye’de çok sayıda insan mağdur olmuştur. Türkiye’de refah belirli bir istikamette veya belirli noktalarda yoğunlaşıyor, o 5-6 seneden beri 10 bin dolar denilen kişi başına düşen milli hasıla ve milli gelir maalesef 76 milyon arasında eşit bir şekilde dağılmıyor. Bazı yerlerde birikiyor geçen gün Bursa’da da belirttiğim gibi şişko kediler türetiyor. Çünkü o eti, o gıdanın çoğunluğunu şişko kediler yiyorlar ve böylece bir adaletsizlik oluyor. Sosyal refah devleti sosyal devlet insanların alın teriyle, mesut hayat yaşamaları onurlu bir hayat yaşamaları demektir. Yani sadaka ile iadeyle değil, alınlarının teriyle yaşamaktır. Türkiye’de tabi sosyal hizmetlerin devam etmesi lazımdır ama bu hizmetler devam ederken işsizliği de gidermek gerekmektedir ve asgari ücretleri de yükseltmek lazım. Fert başına düşen geliri de yükseltmek lazım ve bunu adaletli dağıtım şeklinde yapmak lazım. Diyeceksiniz ki bunlar cumhurbaşkanının işi mi icranın işi mi? Elbette icranın işi değil hükümetin işidir ama hükümetin başında hükümetin üstünde Cumhurbaşkanı vardır. Cumhurbaşkanı halktan aldığı destekle güçle halkın menfaatlerini çıkarlarını gözetmesi lazımdır. Cumhurbaşkanının Anayasa'daki görevleri arasında bu var. Ayrıca bu sefer bu 10 Ağustos’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanının halktan aldığı destekle doğrudan doğruya bireysel verilen oylar ile onların gücüne sahip olacaktır. Onun için 10 Ağustos gerçekten çaresizlik çaresidir” dedi.

2 METRELİK TAM BUĞDAY EKMEĞİNİ DAĞITTI

Konuşmasının ardından eşi Füsun İhsanoğlu ile birlikte yemek yiyeceği masaya geçen Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Tekirdağ teşkilatının kendisi için yaptırdığı 2 metrelik tam buğday ekmeğini masada parçalayıp, kendisini takip eden gazetecilere ikram etti. İhsanoğlu, iftar yemeğinin ardından onarımı tamamlanan Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesinin hizmet verdiği binanın açılını yaptı. Bir günlük Trakya temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, karayoluyla Çorlu İlçesi’ndeki havaalanına giderek uçakla Ankara’ya döndü.Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327