Erdoğan'ı kızdıran isimden flaş açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile faiz tartışması yaşayan Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, siyasete bakış açısı hakkında konuştu.

Erdoğan'ı kızdıran isimden flaş açıklama!

Merkez eski Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, CHP ve MHP'den davet geldiğini belirterek, ''Siyaset benim kaldırabileceğim bir yük değil. Gergin ve kavgalı ortamda siyaseti düşünmüyorum. Ancak yine de düşünmek için zaman var'' dedi.

Ekonominin önemli isimlerinden Durmuş Yılmaz, merkez bankası Başkanlığı yaptı. Görev süresi dolunca da 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ekonomi başdanışmanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıktı. Yılmaz, Gül’ün görev süresinin dolmasıyla birlikte Köşk’ten ayrıldı. Yeni görevi, TOBB’un düşünce kuruluşu Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) Direktörler Kurulu Üyeliği…

Son günlerde yaşadığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı ‘faiz’ tartışmasıyla, siyaset ve milletvekilliği teklifleriyle gündemde olan Durmuş Yılmaz, Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'e konuştu.

Durmuş Yılmaz'ın açıklamaları şöyle;

SIRADAN EMEKÇİ BİR ADAMIM İSTİFA ETMEM GEREKMİYOR

- Sizi bundan sonraki dönemde siyasette mi göreceğiz? TEPAV’dan istifa etmeniz de gerekmiyor, aday adaylığı için zamanınız var.

Açıkçası hem MHP’den hem de CHP’den teklif geldi. Ancak ne yalan söyleyeyim, ben bu işe pek istekli değilim. Siyaset çok zor bir iş. İstifa konusu da söylediğiniz gibi. Malum kamu görevlisi değilim. Sıradan emekçi bir adamım. Siyasete girmek için istifam gerekmiyor.

- Siyasetin sizin deneyiminizde bir isme ihtiyacı olduğunu düşünmüyor musunuz?

Bana sorarsanız siyasetin hiç kimseye ihtiyacı yok. Baksanıza her yer dolu. Her yer dolup taşıyor. Bana ihtiyaç yok.

SİYASETE GİRERSEM SÖZÜMÜN HİÇBİR AĞIRLIĞI KALMAYACAK

- Peki, zaman zaman ekonomiye ilişkin yaptığınız eleştirilerinizi siyasette dile getirmeyi düşünmediniz mi?

Bulunduğum ortam ve deneyimim itibariyle yaptığım değerlendirmeler tamamen objektif nitelik taşıyor. Siyaset yapmıyorum. Doğru bildiğimi söylüyorum. Beni doğru tanıyanlar da sözlerimin arkasında siyaset aramıyor. Oysa siyasete girersem bir etiketim olacak. Siyasi bir kimliğim olacak. Yine aynı şeyleri söyleyeceğim, ancak bu sefer sözlerimin ağırlığının olmayabileceği endişesini taşıyorum. Böyle bir risk ne yazık ki var.

İSTEKLİ DEĞİLİM, YİNE DE DÜŞÜNMEK İÇİN SÜRE VAR

- Siyasete kapınızı tamamen kapattınız mı, yoksa az da olsa açık kapı bıraktınız mı?

Siyaset teklifi almak güzel. Teklif getirenlere, gönderenlere çok teşekkür ediyorum. Onları kırmak istemem. Ancak siyaset benim kaldırabileceğim bir yük değil. Siyasetin gergin, kavgalı ortamı benim mizacıma uygun değil. Bu nedenle siyasete sıcak bakamıyorum. Açıkçası siyasete hiç de istekli değilim. Ancak yine de düşünmek için zaman var.


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327