Eylem hazırlığındaki teröristlerle çatışma!

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde gece saatlerinde düzenlenen operasyona, eylem hazırlığı yaptıkları belirlenen DEAŞ üyesi 2 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlere ilişkin bilgilerin henüz netlik kazanmadığını ifade eden Vali Topaca, "Kim oldukları henüz çok net değil, kimliklerini daha bilmiyoruz." dedi.

Eylem hazırlığındaki teröristlerle çatışma!

Başkentte polis ekiplerince düzenlenen operasyonda,  eylem hazırlığı yaptıkları belirlenen ve terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları  değerlendirilen 2 terörist etkisiz hale getirildi. Alınan bilgiye göre, emniyet güçleri, istihbarat çalışmaları  sonucunda, Etimesgut ilçesi Yapracık Mahallesi TOKİ konutları bölgesine operasyon  düzenledi.

Operasyonda, Ankara'ya eylem yapmak üzere geldikleri ve terör örgütü  DEAŞ mensubu oldukları değerlendirilen 2 kişi, polis ekiplerince etkisiz hale  getirildi.

İSTANBUL'DAN YOLA ÇIKAN DEAŞ ÜYESİ TAKİBE ALINDI 

Ankara Valisi Ercan Topaca, teröristlerin kullandığı dairede inceleme  yaptı ve yetkililerden bilgi aldı.Olay yerinde  açıklamalarda bulunan Vali Topaca,  İstihbarat Daire Başkanlığının koordinesinde İstanbul ve Ankara polisinin  ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde düzenlenen operasyonda 2 erkek teröristin  etkisiz hale getirildiğini söyledi.Operasyonun, İstanbul'da gözaltına alınan bir teröristin verdiği  ifadelerin ardından düzenlendiğini belirten Topaca, şu bilgileri verdi:

  "İstanbul'dan takip edilen Azerbaycan uyruklu kişinin DEAŞ üyesi  olduğu değerlendiriliyor. Son günlerde hareketli olması ve araç kiralayarak  Ankara'ya gelmesinden şüphelenilmiş, buraya bu 2 kişiyi bıraktığı anlaşılmış.  Kendisi ile bu kişilerin DEAŞ üyesi olduğu ve eylem yapmak üzere Ankara'ya  bıraktığı şeklinde ifade vermesinden sonra bu operasyon çok acilen planlanmış,  müdahalede 2 kişi ölü ele geçirilmiştir."

SİLAHLAR VE EL BOMBALARI BULUNDU 

Teröristlere ilişkin bilgilerin henüz netlik kazanmadığını ifade eden  Topaca, "Kim oldukları henüz çok net değil, kimliklerini daha bilmiyoruz. Bazı  silahlar var, arkadaşlarım tespitlere yeni başlamışlar, bazı el bombaları  olduğunu söylediler. Ama henüz çok kesin tespit yapılmış değil. Muhtemelen  önümüzdeki günlerde bir eylem yapmayı planladıklarını tahmin ediyoruz.  Ellerindeki silahlar, o patlayıcılar, etkili ve güçlü patlayıcılar, silahlar."  dedi.

Teröristlerin uyruklarının henüz tam olarak tespit edilemediğine  dikkati çeken Topaca, "Arkadaşlar çalışıyorlar, tabii bütün deliller toplanacak,  ev içerisinde bulunan, yanlarındaki eşyalar incelendikten sonra belki ilerleyen  saatlerde uyruklarını belirtebiliriz. 2 erkek, 25-30 yaşlarında olduğu tahmin  ediliyor. Kimlikleriyle ilgili henüz net bilgiler yok." ifadelerini kullandı.

Vali Topaca, "Teröristleri getiren şahıs Azerbaycan uyruklu olunca  yabancı olma ihtimalleri var ancak dış görünüşlerinden şu an anlaşılmıyor. Birkaç  saate kadar belli olur." diye konuştu.

ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜLER 

Operasyonun gece saatlerinde düzenlendiğini anımsatan Topaca, "Gece  operasyonu. Gördüğümüz kadarıyla ellerinde silahlar var. Hemen yanı başında  silahlara davranmışlar. Çatışma var. Kapıyı patlatarak içeri girdiğimiz için  uyanma var. Bunlar zaten bu tür şeylere hazırlıklıdır. Çatışmayla öldürmüşler."  şeklinde bilgi verdi.

Topaca, binada oturan vatandaşların durumu ilişkin de "Gürültüyü  duymamaları mümkün değil. Ama bu tabii ülke güvenliği, kamu güvenliği açısından  zorunlu olan bir şeydir." değerlendirmesinde bulundu.

Vali Topaca, "Ankara'da bir eylem planlanmış ama bu örgütlerin  yapısında biri, diğerinin ne yapacağını bilmez. Ankara'ya bir eylem için  geldiklerini söylüyor ama nereye, ne zaman yapacakları konusunda bilgisi  olmadığını söylüyor. Bu şahısları buraya getiren İstanbul'da şu an elimizde olan  şahıs. Muhtemeldir ki bunların dokümanlarını, eşyalarını incelediğimiz zaman bazı  ipuçları yakalanabilir." şeklinde konuştu.

İstanbul'da gözaltına alınan teröristin isminin şu an açıklanmasının  doğru olmayacağını vurgulayan Topaca, "O şahıs gözaltında, Azerbaycan uyruklu  erkek bir şahıs. İstanbul'da sorgulaması devam ediyor." dedi.

Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Topaca, operasyona  katılan bütün polislere teşekkür etti.Vali Topaca, emniyet güçlerini tebrik ettikten sonra olay yerinden  ayrıldı.

VATANDAŞLAR TÜRK BAYRAĞI ASTI 

Etimesgut ilçesi Yapracık Mahallesi TOKİ konutları Y-2 Blok 5. kat 11  numaralı dairede 2 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonun ardından olay  yeri inceleme ekiplerinin başlattığı çalışmalar sona erdi.  İncelemelerin ardından teröristlerin kullandığı silahlar, el bombaları  ve diğer deliller torbalarla polis aracına konularak kriminal laboratuvara  götürüldü.Teröristlerin cesetleri de incelemenin ardından cenaze aracıyla Adli  Tıp Kurumu'na kaldırıldı.   Operasyon düzenlenen dairede bazı camların kırıldığı gözlenirken,  teröristlerin evi kısa bir süre önce bölgedeki bir emlakçıdan kiraladıkları  öğrenildi.  Öte yandan, operasyon düzenlenen evin alt katındaki daireye  vatandaşlarca Türk bayrağı asıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327