Hafta sonu plan yapmayın!

Meteoroloji, Cuma akşamında başlayacak lodos fırtınasının, hafta sonu şiddetini arttıracağı konusunda vatandaşları uyardı.

Hafta sonu plan yapmayın!
Marmara’da ve Ege’de son ayların en kuvvetli fırtınası etkili olmaya başlıyor. Cuma akşamından itibaren fırtına başlıyor. Cuma denizdeki sürati 60 km/s, İstanbul Bursa Çanakkale merkezlerinde 35 km/s sürate ulaşacak.

HAFTA SONU KABUSA DÖNECEK

Lodos asıl Cumartesi ve Pazar kabusa dönecek, kabus diyoruz çünkü şehir içinde saatte 75 km sürate ulaşacak rüzgardan bahsediyoruz. Daha önce İstanbul’da böyle bir hava hareketi yaşandığında inşaat iskeleleri çökmüş hatta bazı ağaçlar yerlerinden sökülmüştü. İstanbul’da Cumartesi ve Pazar tam fırtına dediğimiz (rüzgar hızının 100 km’ye ulaşması) yıkıcı güçte bir fırtına yaşayacağız. Rüzgar hamlesi olarak bilinen, kısa süreli ama çok kuvvetli esintilerin sürati ise 100 km’yi de aşabilir, bu durum çatıların uçmasına bahçelerden eşyaların havalanmasına, esnafın tabela ,masa sandalye gibi eşyalarının uçmasına sebep olabilir. Haftasonu uçabilecek tüm cisimlere açık alanda bulunan riskli eşyalara dikkat edilmeli. Deniz ve hava ulaşımında uzun süreli, tahmini Pazartesi sabahına kadar, iptaller olacaktır.

SEFERLER İPTAL EDİLEBİLİR

Plan program yapmadan önce bu iptaller kontrol edilmeli. Bursa Yenikapı Yalova deniz seferleri ile İstanbul’dan yapılacak pek çok uçak seferi de iptal olacaktır. Lodos fırtınası aynı zamanda sıcaklığı da 7-10 derece birden yükseltecek, İstanbul’da termometre 20 dereceye ulaşacak. Bu mevsim normallerinin tam 11 derece üzerinde bir sıcaklık, Mayıs ayında ölçebileceğimiz bir değer. Sıcaklıklar haftaya Çarşamba gününe kadar yüksek seyretmeye devam edecek. Sıcaklıkların yükselmesi İç ve Doğu bölgelerde geçtiğimiz hafta yağan karların hızla erimesini sağlayacak. Kar örtüsünün hızlı erimesi ve gevşemesi Doğu Karadeniz başta olmak üzere bölgede yeni çığ düşmelerine sebep olabilir. Artvin Erzurum Rize yüksek kesimlerinde bu yaşanabilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ndan yapılan açıklamada ise, "30.01.2015 Cuma günü öğle saatlerinde Ege Denizi’nde, akşam saatlerinden itibaren Marmara bölgesi ve Kıyı Ege’de rüzgarın hızını arttırarak güney ve güneybatı yönlerden (Kıble ve Lodos) kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği; 31.01.2015 Cumartesi ve 01.02.2015 Pazar günleri rüzgarın şiddetini daha da arttıracağı, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de (60-80 km/saat), Marmara bölgesinde ise yer yer (80-100 km/saat) hızla fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın etkisini azaltarak Salı gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile birlikte kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimeleri meydana gelebileceği tahmin edilmektedir." denildi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu 9 İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 15 İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor. 13 Adana: Parçalı çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 13 Antalya: Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; ilk saatlerde merkez ve doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması tahmin ediliyor. 14 Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 16 Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 14 Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu -1 Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 10


Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327