Haşimi: Bu bir mezhep savaşı

Irak'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ülkesindeki durumun daha da kötüye gideceğini söyledi. Tarık Haşimi, Sünni-Şii savaşının kaçınılmaz bir son olacağını belirtti

Haşimi: Bu bir mezhep savaşı

 Irak'ta hakkında idam kararı çıkarıldıktan sonra Türkiye'de yaşamak zorunda kalan Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Tarık el Haşimi önemli açıklamalarda bulundu. Irak'taki kargaşayı "Ülkesindeki çaresiz insanların isyanı" olarak değerlendiren Haşimi, bu durumun bir din savaşına dönüşebileceğini söyledi. 


SİSTANİ ATEŞİ KÖRÜKLEDİ 

Haşimi yaşananlardan sadece IŞİD'in sorumlu olmadığını belirtirken, "11 yıldır Sünni Araplar ayrımcılık, adaletsizlik ve yolsuzlukla karşı karşıyalar. 11 ya da 12 silahlı grup var, onlar şimdi yeniden harekete geçti. Ayrıca sürece dahil olan siyasi partiler, eski ordunun mensupları, aşiretler ve bağımsız kişiler de var..." diye konuştu. Şii dini lider Ayetullah Ali el- Sistani'nin Şiiler'i silahlanmaya çağırmasının gelişmeleri alevlendireceğini düşünen Haşimi, "Ayetullah el-Sistani'nin fetvası ateşi daha da körükledi. Buna bir tepki olacaktır ve Sünniler ile Şiiler arasında bir cihat kaçınılmaz oluyor" yorumunu yaptı. 
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327