banner333

İran'da cihat hazırlığı

İranlılar, IŞİD’e karşı Irak halkına destek ve Irak’taki Şii mezhebinde mukaddes kabul edilen türbelere sahip çıkmak için, başkent Tahran’daki İmam Hüseyin Meydanında “Büyük Lebbeyk Buluşması” adlı gösteri düzenledi.

İran'da cihat hazırlığı

Başkent Tahran'daki İmam Hüseyin Meydanı'nında düzenlenen buluşmaya yüzlerce kadın ve erkek katıldı.
"Hamaney cihat hükmü verirse vay dünya ordularının haline", "Lebbeyk ya Hüseyin", "ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm" şeklinde sloganlar sıklıkla duyuldu.

'Şii türbeleri muhafızları' yazılı tişörtler giyen kalabalık, atılan sloganlarla, dini liderleri Ayetullah Hamaney'in fetva vermesi durumunda teröristlere karşı savaşmak ve Irak'taki kendileri için mukaddes olan türbeleri korumak için cihat etmeye hazır olduklarını ilan etti.
Gösteride konuşan Düzenin Yararını Teşhis Konseyi üyesi ve aynı zamanda geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Said Celili de konuşma yaptı.

PARALI ASKERLERİN SAVAŞI

Celili "Irak'taki çatışmaların ABD adına çalışan paralı askerlerin savaşı" olduğunu söyledi.
Batı yönetimerini kast eden Celili, "en büyük terör eylemlerini organize edenlerin bugün terörizmle mücadele ettiklerini savunduklarını" dile getirdi.
Celili, Iraklıların saldırılar karşısında odaklanmaları gereken en öncelikli konunun, aralarında mezhebi ve kavmi vahdeti sağlayarak, eskimiş Şii Sünni, Arap Acem kavgalarını gündeme getirip amaçlarına ulaşmaya çalışanlara izin vermemek olduğunu ifade etti.

Gösteriye katılan halk, basında sıklıkla yer alan İran askerlerinin Irak ve Suriye'de savaştıkları yönündeki iddiaları, "ABD'nin bu ülkelerin iç işlerine kanunsuz müdahalelerinin üstünü örtme çabası" olarak değerlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327