IŞİD baraj patlatacak!

IŞİD'in Dicle nehri üzerindeki Musul Barajı'nı patlatmasından endişe ediliyor. Gelen bilgilere göre IŞİD, eğer mecbur kalırsa bu barajı patlatabilir.

IŞİD baraj patlatacak!

Geçmiş yıllardaki savaşlar ve sabotajlar nedeniyle hasarlı durumda bulunan Musul Barajı Irak'ın en büyük barajı. Hasarlı durumda olan barajın yarattığı tehlike konusunda Amerikan işgal yönetimi 2007'de bir rapor hazırlamış, acil önlem alınmasını istemişti. IŞİD'in bu barajı patlatması durumunda, bunun tam anlamıyla bir felaket anlamına geleceği, ülkede en az 250 bin kişinin ölebileceği, Bağdat'ın bile bu felaketten etkileneceği, başkentin bazı semtlerinde suların beş metre yükselebileceği üzerinde duruluyor. Irak'taki saldırılarında barajları öncelikle hedef haline getiren IŞİD, geçtiğimiz günlerde de Felluce Barajı'nın kapaklarını açmış, tarım alanları ve yerleşim yerleri sular altında kalmıştı.

IŞİD yerleşim bölgelerine doğru ilerlerken dün öğle saatlerinden itibaren Irak ordu birlikleri Kerkük'ten tamamen çekildi. Irak askerlerinin askeri giysilerini çıkartıp sivil elbiselerini giyip gittikleri görüldü. Irak askerinin kentin denetimini ve güvenliğini Kürt bölgesinden gelen Peşmergelere bıraktığı bildirildi. Kerkük'ün valisi Kürt kökenli olduğu için kenti terketmedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327